A tak několik lidí založilo internetový portál vasmajetek.cz, kde zveřejňují informace o takovýchto aukcích.

Třináct miliard korun ročně utrží obce v Česku za svůj vydražený majetek. Tato částka by ale mohla být daleko vyšší, kdyby obce dražby propagovaly. Když se totiž o dražbě nikdo nedozví, nikdo na ni nepřijde a pár šťastlivců, kteří se tam sejdou, vydraží majetek doslova za pár korun.

Nejen z těchto důvodů se David Hlinka se svým týmem rozhodl zřídit centrální databázi aukcí na www.vasmajetek.cz.

„Informace například visí jenom pár dnů někde na obecní nástěnce a z toho vzešel náš nápad vytvořit centrální databázi nabídek státního majetku, kde by bylo pro veřejnost snadné dohledat vše od prodeje pozemků až po prodej psacího stroje," uvedl ředitel projektu David Hlinka.

Do databáze se snaží její provozovatelé obsáhnout i dražby soudů a exekutorsky zabaveného majetku. Jelikož je ale v České republice okolo šesti a půl tisíce obcí, je těžké získávat informace o dražbách od každé z nich. Proto tým nabízel obcím bezplatnou možnost zveřejňovat na portálu Prodej.Vášmajetek.cz své nabídky.

Doposud toho ale využilo jen třicet obcí z celého Česka. Z Moravskoslezského kraje se do projektu přihlásily pouze tři obce Košařiska, Bruzovice a Pražmo.

Jak jsou na tom se zpeněžováním majetku obce v Moravskoslezském kraji?

OSTRAVA

V případě, že zastupitelstvo města rozhodne o prodeji majetku, je to zveřejněno na úřední desce magistrátu a na úřední desce příslušného obvodu. Informace na webu jsou dobře dostupné. „Prodej majetku se uskutečňuje většinou na základě přímé nabídky na odkoupení majetku. Nemovitosti prostřednictvím aukce magistrát neprodává," uvedla tisková mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. O projektu Vášmajetek.cz se město dozvědělo až ze zprávy Deníku.

NOVÝ JIČÍN

Také Nový Jičín zveřejňuje své dražby na úřední desce. Dražby obecního majetku jsou tady ale na rozdíl od Ostravy volné a veřejnost se jich může zúčastnit. „Veškeré informace o veřejných aukcích vyvěšujeme na internetových stránkách města, informace zájemce může získat také na odboru majetku, rozvoje a investic Městského úřadu Nový Jičín. Na tomto odboru je konkrétní člověk, který tuto problematiku má na starosti a kdykoliv poradí," uvedla Petra Bedrichová z Městského úřadu. Ani tady nemají s portálem žádné zkušenosti.

BRUNTÁL A KRNOV

Města Bruntál a Krnov využívají pro zveřejnění prodeje obecního majetku elektronické a klasické úřední desky. Také tištěné obecní zpravodaje. Bruntál prodává některé nemovitosti prostřednictvím realitních kanceláří. Krnov zase při prodeji zajímavých nemovitostí využívá celostátní inzerci v tisku.

OPAVA

I v Opavě se veřejnost účastní dražeb. Vyřešili to ale jinak. Dražby se sice vyvěšují na úřední desce města a zveřejňují na webu, poté ale radnice vybere dražebníka, který dražbu realizuje. „Dražebník je povinen zajistit přiměřenou informovanost veřejnosti v regionu, a to například inzercí v tisku či prohlídkami nemovitosti," uvedl k propagaci dražeb Ondřej Skácel z kanceláře primátora Opavy.

FRÝDEK-MÍSTEK

Město Frýdek-Místek také prodává svůj majetek formou dražby, o které je mezi veřejností zájem. Záleží však na atraktivitě nemovitosti. O projektu Vášmajetek.cz sice ve Frýdku-Místku zatím neslyšeli, své aukce ale hojně propagují. „Informace jsou zveřejňovány na úřední desce, na webových stránkách města, ve zpravodaji města a také na serveru www.sreality.cz, což je jeden z nejnavštěvovanějších serverů v rámci nabídky nemovitostí v ČR," uvedla tisková mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková.

TŘINEC

V Třinci je situace jednoduchá. „Město dosud nevyužívá možnosti dražby obecního majetku," sdělila mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová. „O projektu Vášmajetek.cz víme. Majetek, který město prodává, není tak objemný a v poslední době se při jeho prodeji hodně osvědčila kabelová televize a místní média, takže zapojení do projektu ještě zvažujeme," konstatovala Šárka Szlaurová.

HAVÍŘOV

V Havířově dražby nevyužívají. Své nemovitosti město prodává prostřednictvím veřejné soutěže. Informace o prodeji nemovitostí jsou zveřejňovány na úřední desce. „Vzhledem k tomu, že město Havířov dražby neorganizuje, nemá informace o zájmu ze strany občanů a ani nemá samostatný web k veřejným aukcím," uvedla na dotaz Deníku tisková mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

VERONIKA GAZDÍKOVÁ + ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU