Manželé Eva a František Kazíkovi z Karviné pracovali u jedné z bezpečnostních agentur. Nyní oba čelí osudu dalších stovek lidí z našeho regionu v jejich věku.

„Mně je pětapadesát a manželovi o pět let více. Mám důchod prvního stupně, třináct let jsem byla v evidenci úřadu práce, další podporu nedostanu, protože nemám odpracovaný potřebný počet měsíců. Novou práci? Už pomalu ztrácím naději. Neustále někam chodím, volám, účastním se výběrových řízení. Jak mi už ale bylo i na rovinu řečeno, 
v mém věku mám jen malou naději,“ říká Eva Kazíková.

Ona i manžel přitom loni zdánlivě měli štěstí. Po letech na „pracáku“ je zaměstnala bezpečnostní agentura, jejíž sídlo je mimo tento region, firma ale hlídá i některé zdejší objekty.

Oba nastoupili loni v létě 
a smlouvu měli na dobu určitou do konce letošní zimy.

„Už ve zkušební době jsem ale měla problémy s manažerem firmy. Měla jsem respekt před tamními služebními psy a potřebovala jsem si na ně nejprve zvyknout. To ale nešlo ze dne na den. Psi jinak nebyli mou hlavní náplní práce, ale občas po mně chtěli, ať se jim také věnuji,“ vypráví Eva Kazíková.

Ta nakonec o práci přišla ještě před uplynutím doby určité a poté firma propustila 
i jejího muže. Oba jsou přesvědčeni, že šlo o pomstu kvůli neshodám Evy Kazíkové 
s vedením firmy.

„Manžel se ze ztráty zaměstnání psychicky zhroutil a dodnes o něj musím pečovat. Nevím, co bude dál, nevím, jak jednou dostaneme důchod. Nemáme odpracované potřebné roky, s naším zdravotním stavem a v našem věku je ale vše velmi těžké,“ přibližuje Eva Kazíková situaci své rodiny.

Vytvářejí se místa kvůli dotacím?

Ta navíc dále bývalého zaměstnavatele podezírá, že takříkajíc „točí“ se zaměstnanci a vytváří nová pracovní místa kvůli získání dotací na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných lidí od úřadu práce.

Samotný Úřad práce Karviná ale na to odpovídá, že má situaci pod kontrolou. „Se žádostmi na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením ze strany firem, které se zabývají ostrahou objektů a osob, se setkáváme. Pokud při své činnosti zjistíme, že zaměstnavatelé nepostupují v souladu s právními předpisy, vyvodíme vůči nim patřičné závěry, případně postoupíme svá zjištění dalším orgánům. S takovýmto zaměstnavatelem pak náš úřad dohodu neuzavře,“ říká mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

Doplnila, že pokud dotaz směřuje k podpoře na zřízení nových chráněných pracovních míst pro profesi vrátný, strážný, pak podporu tohoto druhu úřad v Karviné neposkytl.

Pracovníci Úřadu práce 
v Karviné se prý také setkávají s nejrůznějšími stížnostmi ze strany zaměstnanců na své zaměstnavatele. „Nelze je ale zobecnit jako stížnosti na zaměstnavatele v oblasti bezpečnostních agentur a nelze ani říct, že by byly časté,“ dodala Kateřina Beránková.

Čtěte také o tom, jak se k zaměstnancům chovají státní instituce: 
Soud se k zaměstnancům chová hůř než leckterý soukromník
Jeden soud zapisovatelkami plýtvá, druhý je marně shání