Jedná se o lokality převážně po průmyslovém nebo zemědělském využití. V seznamu však jsou i různé jiné areály a stavby, například zámek v Doubravě a zámek v Chotěbuzi, mlýn v Bohumíně nebo bývalý učební pavilon v Karviné.

Nejvíc lokalit uvedla Karviná (11) a Bohumín (6). Těmi největšími lokalitami, které by chtěly obce a města řešit, je např. Koksovna ČSA, bývalý areál Kovony na Sovinci nebo ve Stonavě areál koksárenského závodu. Využít by se dal i bývalý sklad pohonných hmot v Bohumíně.

Areály v Karviné představují více než polovinu celkové plochy všech vybraných lokalit v okrese. Jak řekl náměstek karvinského primátora Jan Wolf, město na začátku roku zmapovalo všechny využitelné plochy pro podnikání v Karviné, ať už to jsou brownfieldy, nebo ne. „Důležité je, aby tam byly podmínky pro podnikání. Známe majitele a jsme právě ve fázi domlouvání společných jednání s nimi," říká Jan Wolf.

V Karviné je celkem 26 takových ploch, ale jen několik z nich je v majetku města.

„Už nějakou dobu nabízíme dva hektary v zóně Vagónka, a máme k dispozici i plochy, které patří našim technickým službám," řekl Wolf. Zmíněné plochy město nabízí investorům. „Měli jsme několik jednání a budou další. Nic bližšího k tomu ale zatím říci nemůžeme," dodal.

Seznam míst vhodných k podnikání či rozvoji služeb už primátor minulý týden předložil premiéru Sobotkovi. S oslovováním potenciálních investorů Karviná spoléhá na pomoc státní agentury CzechInvest.