Karvinští zastupitelé schválili změnu pravidel pro poskytování bezúročných půjček pro žadatele o krajské dotace na výměnu kotlů. Změna se týká těch, kterým kraj dotaci přizná, ale vyplatí ji už z vlastního rozpočtu, protože se už nevešli do balíku peněz vyčleněných Evropskou unií.

„O bezúročnou půjčku do výše krajem přiznané dotace mohou nyní požádat i ti, kteří se do první unijní vlny nevešli, ale kraj jim dotaci přesto poskytne. Nic dalšího se na pravidlech nemění žádat mohou občané Karviné, vlastníci domu na území města, kteří jsou bez dluhů a splní podmínky půjčky. My jim půjčíme 100 procent do výše krajem přiznané dotace tak, aby byli schopni i bez vlastních úspor co nejrychleji kotel vyměnit," shrnul primátor Tomáš Hanzel.

ZÁJEM NENÍ VELKÝ

Velmi ho prý mrzí, že přes velkou osvětu a výhodné dotační podmínky je žadatelů z Karviné málo. A přitom lze získat až 150 tisíc na nejekologičtější systém vytápění, a v Karviné ještě navíc půjčku od města do výše krajem přiznané dotace na předfinancování výměny.

„Celkově se zatím o peníze na výměnu kotle na krajském úřadě přihlásila jen asi stovka karvinských žadatelů, čekali jsme větší zájem," přiznal primátor Hanzel.

V Karviné je zatím schváleno 14 půjček, většinou šlo o částky nad 140 tisíc. Už dnes jsou ale rozpracované další žádosti.