Ministři jednání o této záležitosti před 14 dny odsunuli přesto, že před úřad vlády přišla schválení návrhu podpořit asi stovka horníků. Naposledy vláda o předčasných důchodech pro horníky jednala v červenci v Ostravě.

Záměr, který byl nakonec odložen, tehdy zkritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), který argumentoval mj. podporou soukromé firmy OKD, přestože tvrdil, že nezpochybňuje nárok horníků na předčasný důchod.

„Uvidíme, jak se věci vyvinou, zda se už konečně rozhodne," řekl šéf hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Pokud se ministři nedoberou k jasnému rozhodnutí, jsou odboráři připraveni podat stejný návrh prostřednictvím poslanců.

„Každý poslanec má právo podat návrh na změnu zákona. Toho chceme využít a jsme domluveni s některými zákonodárci z regionu, kteří jsou ochotni za práva horníků bojovat na půdě sněmovny," uvedl odborový předák.

„Nechtěli jsme to míchat na dvou frontách. Počkáme na rozhodnutí vlády," dodal.

Připomíná, že Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která své horníky „nutí" pracovat do klasického důchodového věku. Řada z nich se tak kvůli podlomenému zdraví z těžké práce v podzemí důchodu vůbec nedožije.

Pomoci horníkům při prosazování novely umožňující dřívější odchod do důchodu je připraven havířovský poslanec hnutí ANO Josef Hájek, sám bývalý horník.

„Myslím si, že nároky hornických odborů jsou oprávněné. Není to nic nad rámec toho, jak tyto věci fungují ve většině evropských zemí. Drtivá většina z nich své pracovníky v hornictví takto zvýhodňuje. Hornictví je specifické povolání a ti lidé pracují celý život ve velmi těžkých podmínkách. Vím, o čem mluvím. Sám jsem na šachtě pracoval 33 let a v podzemí mám 4000 směn," řekl poslanec Josef Hájek.

Pokud by skutečně došlo na prosazování novely zákona o hornických důchodech, je podle něj otázkou, jak rychle by se tato věc dostala na program jednání sněmovny. Vládní záležitosti jsou vždy prioritní.

Hájek dodává, že pokud by vláda přiznala horníkům dřívější odchody do důchodu, nebyla by to pro státní rozpočet velká zátěž.

„Dnes už to není o statisících lidí, ale o tisícovkách, takže žádné astronomické sumy by to to nestálo, " říká poslanec.

Souhlasí také s názorem ministra financí a svého stranického šéfa Andreje Babiše, že by se na sociálním programu pro horníky měl podílet zaměstnavatel, majitel firmy. „Každý podnikatel a majitel firmy by se měl k zaměstnancům chovat korektně a to si myslím, že pan Bakala jako majitel OKD nedělá. Na firmě už dost vydělal, a tak by teď měl také část prostředků touto formou vrátit," myslí si poslanec Josef Hájek.