Jeho obchod v centru města se „svezl" s loňským celorepublikovým zátahem policie na takzvané growshopy, tedy obchody, které nabízely třeba semínka konopí, potřeby na jeho pěstování či kouření. Mladý podnikatel tak málem zavřel svou živnost dříve, než vůbec začal.

„V těchto prostorách předtím obchod, jehož nabídka mohla nabídce growshopů odpovídat, fungoval. Policie zde podle mě přišla na základě těchto informací. Policejní razie zde přišla loni 5. listopadu. Paradoxně jsem ten den na Živnostenském úřadu oznámil své podnikání," říká Ondřej Wojoczek.

Ten se rozhodl rozjet zde klasické zahradnictví. Jak sám podotýká, v nabídce jsou také svítidla či vzduchotechniku na takzvané vnitřní pěstování rostlin či specializovaná hnojiva. Toto zařízení někdy využívají i domácí pěstitelé konopí. „Jenže zrovna tak ho používají například i pěstitelé exotických okrasných rostlin," vysvětluje obchodník.

S konopím jeho obchod spojuje jen konopná kosmetika. Tu ale vyrábí on sám a vše se děje oficiálně a podle schválených pravidel. „Nikdy jsem tady nechtěl provozovat obchod, kde bych nějak podporoval, dával rady nebo jinak šířil samotné pěstování konopí," tvrdí muž.

Ten nyní se svým právníkem čekají, jak celá věc skončí a kdy mu bude vráceno jeho zboží i zmíněná technika.

„Jsem úplně klidný, protože nic nezákonného jsem tady opravdu neměl. Zabaveny mi byly substráty, hnojiva, zmíněná technika na vnitřní pěstování rostlin, počítač, mobilní telefon a podobné věci. Na vrácení toho všeho už ale čekám poměrně dlouho, navíc mi celá ta věc řádně zkomplikovala podnikání," dodává muž, který si nakonec půjčil peníze, aby mohl obchod opět zásobit a otevřít.

Richar Kutěj