A co Deník zjistil? Prakticky ve všech restauracích, kam chodí lidé v centru Havířova na polední menu, kávu či drink, debetní či kreditní kartou lze zaplatit. Platí to pro Duo Coffee na náměstí, Neli restaurant na nábřeží anebo restauraci U Příborů v Lašské ulici nedaleko nemocnice. „Karty bereme i vracíme,“ zažertovala servírka.

Bazény v lokalitě Zakrzówek jsou rozděleny dřevěnými moly určenými k odpočinku.
Nové polské Maledivy jsou zdarma. Unikátní koupaliště leží blízko českých hranic

Překvapením byla pivnice Tipsport přímo na havířovském náměstí Republiky. „Karty nebereme, zdržovalo by nás to,“ řekla žena z obsluhy. Platit kartou lze samozřejmě také v restauraci hypermarketu Globus, kam hodně místních jezdí na obědy. Naopak jídlo si už nedáte v restauraci Remi pod Bludovickým kopcem. „Karty beru, ale kuchyň jsem zrušila, doplácela jsem na ni,“ řekla Deníku majitelka podniku.

Jak je to v Karviné

Pokud jde o pivnice, kde se kromě zlatavého moku nabízejí maximálně tyčinky, chipsy nebo tvrdý alkohol, tam je situace podobná. Moderní podniky, kde čepují tankové pivo, připravují burgery či pizzu, karty zpravidla berou. V tradičních podnicích na periferii města ale pozor! Tam vám bez peněz nemusejí nalít. V Karviné je to například v restauraci Tesarčík nebo U Ščerby, ale téměř jistě jich bude více.

Zato v podnicích v centru města zaplatí zákazníci polední menu či kávu kartou bez problémů. „K nám chodí převážně mladí lidé, a ti preferují platbu kartou. Kdybychom nebrali karty, mohli bychom to tu rovnou zavřít,“ říká Deníku majitelka bistra BOK of KA Marcela Mikulková. Kartou se dá zaplatit také v její druhé restauraci Dinos, stejně tak v nedaleké Fryštátské chalupě či oblíbené restauraci a pivovaru Ovečka na periferii Karviné.

Karviná-Louky. Z původní obce zbylo torzo poté, co její velká část padla v 80. letech za oběť těžbě uhlí. Zůstal jen starý kostel sv. Barbory stojí opuštěný v pusté krajině.
Obec už není, kostel v Loukách zůstal. Někdo tvrdí, že jsou v něm i duchové

Podobné je to ve všech restauracích a kavárnách na Masarykově náměstí. Výjimkou je asijská restaurace Zlatý drak, která funguje v historické budově radnice ve Fryštátské ulici. „Karty momentálně nepřijímáme, ale je možné u nás platit stravenkami,“ informovala servírka.

Zaplatíte přes QR kód

Zkušeností s bezhotovostním placením jsou obecně takové, že ve městech je to obvyklá praxe. Ne ale v menších obcích či ve stáncích třeba u Těrlické přehrady. Půjdete-li na pivo či něco grilovaného do hospůdky U Dvou Písařů na Pacalůvce, určitě si vezměte hotovost. „Karty neberu, nevyplatí se mi. Jsem tady jen během sezony,“ řekla Deníku majitelka podniku.

V Karviné byl v pondělí 17. července zprovozněn jihozápadní obchvat města.
VIDEO: Projeďte s námi trasu nového obchvatu Karviné

Karty nepřijímá ani kavárna Rotigel v Petrovicích u Karviné. Přesto ale nabízí alternativu. „Karty nebereme, ale kdo chce platit bezhotovostně, může u nás zaplatit přes QR kód a platbu tak pošle přímo na náš účet. Mám s tím dobrou zkušenost,“ říká majitelka podniku Andrea Folterová.