Jan Stehlík, jednatel společnosti Chov ryb Jistebník, která se o jistebnické rybníky stará, pro Deník uvedl, že letos si zákazníci mohou koupit kromě kapra, také tolstolobika, candáta, amura nebo lína.

„V rybníce je kapr, tolstolobik, na podzim jsme dosadili amury, protože přes rok je chovat nemůžeme, aby nepožrali rostliny. Vysadili jsme je vyloženě pro to, abychom je mohli zájemcům prodat. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v CHKO, tak není možné amura běžně vysazovat. Dále tady máme candáty, líny, objeví se nějaká štika i sumec, ale ty k prodeji nenabízíme,“ doplnil Jan Stehlík.

Odhalení pamětní desky generálu Hlaďovi v Novém Jičíně, 2. listopadu 2022.
Pamětní deska generála Hlaďa v Novém Jičíně je opět tam, kde se narodil

Letošní výtěžnost z Bezruče by podle něj měla být průměrná, přibližně stejná jako loni, a stejně jako loni jsou letošní kapři menší. „Loni to zapříčinilo chladnější počasí. Letos počasí přálo, po vysazení ryb v rybníce bylo dost planktonu, v průběhu léta, kdy ta ryba nejvíce žere, ale nebylo nic. Plankton se objevil zase až v polovině září, kdy ryba už tolik nejí,“ vysvětlil důvody menší váhy kapra Jan Stehlík s tím, že průměrná váha se pohybuje okolo 2,7 kilogramu.

Podívejte se na video z výlovu od rybářů 

Zdroj: Lk

Rybáři, stejně jako obyvatelé obce Jistebník, očekávají hlavní nápor návštěvníků v sobotu, kdy každoročně na výlov zavítá několik tisícovek lidí a podobné to bývá i v neděli. Ten, kdo bude mít zájem, může si rybu koupit přímo na hrázi, kde mu ji také za menší poplatek rybáři zabijí.

Nové obchodní centrum Javor v Novém Jičíně při slavnostním otevření 1. listopadu 2022.
OBRAZEM: Na otevření obchodního centra Javor v Novém Jičíně přišly stovky lidí

Zatímco loni stál kilogram výběrového kapra 95 korun, letos je to o deset korun více. Jan Stehlík poznamenal, že podobně jako jiní producenti masa, i oni museli zdražit. Za kilogram amura zákazník zaplatí 110 korun, kilogram tolstolibika vyjde na 50 korun, lína na 160 korun a candáta na 400 korun.

Společnost Chov ryb Jistebník vznikla v roce 1994 jako následovník Státního rybářství Ostrava. Původ jistebnické soustavy rybníků sahá do poloviny 14. století. Společnost v současné době hospodaří na zhruba 350 hektarech v okolí Jistebníku, Polanky, Klimkovic. Největším chovným rybníkem je právě Bezruč se zhruba 74 hektary plochy.