V životických sadech tak například na tuto situaci reagují tím, že sázejí především na takzvaný samosběr, kdy si zde zájemci z celého Karvinska jezdí trhat ovoce sami. Letos chystají samosběr v Havířově-Životicích na měsíce září a říjen.

Zájem o samosběr mezi lidmi roste

„Tento způsob má stoupající tendenci. V loňském roce jsme takto prodali okolo osmdesáti tun jablek. V tomto trendu chceme i nadále pokračovat, jelikož neexistuje lepší forma prodeje pro farmáře a spotřebitele, než prodej přímo z farmy," říká zástupce životických sadů Dušan Kokoška.

Konkurenci našim sadařům dělají i pěstitelé z nedalekého Polska. Ostatně na trhy tam vráží spousty Čechů nejen z příhraničních oblastí.

„Na prodej dovozových jablek mají ale největší podíl zmíněné obchodní řetězce, které dávají přednost zahraničním produktům," doplnil zástupce sadů v Životicích.

Podobně na dnešní situaci musí reagovat také další střední a velcí sadaři v našem regionu. V Novém Jičíně, kde kromě zeleniny a jablek, pěstují jahody, třešně, hrušky, švestky nebo maliny, své produkty rovněž do velkých obchodních řetězců nedodávají.

„Soustředíme se na regionální trh, dodáváme ovoce do školek a škol, organizujeme prodeje ze dvora i samosběr," říká k nelehké situaci pro naše pěstitele spolumajitelka zahradnictví Iva Ličková.

Produkce jablek v Životicích existuje už třiadvacet let. A ačkoli je zmíněná situace nelehká, ještě se prý nestalo, že by svou produkci neprodali.

V Novém Jičíně je zatím budoucnost ovocnářství nejasná. „Budeme se držet regionálního trhu a pořádání prodejů ze dvora a samosběrů. Kromě jiného čekáme také na to, jak se vyvine současná situace na Ukrajině," dodává zástupkyně novojičínských pěstitelů Ličková.

(mk)