Právě o výše zmíněné profese mají zaměstnavatelé v regionu zájem a jsou připraveni si nové zaměstnance zaškolit v požadovaném oboru sami.

Například Třinecké železárny potřebují nové lidi do výroby a údržby v rámci provozů výroby železa a oceli i válcoven.

„Momentálně můžeme prakticky okamžitě přijmout do Třineckých železáren 15 až 20 zájemců o práci, do Ostravy Vítkovic (Válcovna trub) a Bohumína (ŽDB Drátovna) bychom ihned obsadili až 10 pozic," říká mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

Ale nejen v těžkém průmyslu se najdou místa pro vyřazené horníky. Nové lidi potřebují firmy ze zpracovatelského průmyslu, stavebnictví, dopravy a skladování, elektrárny, plynárny, teplárny či vodárny nebo firmy zpracovávající odpady.

Otázka samozřejmě je, kolik by si tam horníci, zvyklí na třicetitisícové platy, vydělali.

Kvalifikované elektrikáře a mechaniky opraváře by rádi zaměstnali například v českotěšínské pobočce společnosti DongHee Czech. Ta vyrábí komponenty pro automobilky Hyundai a Kia.

„Teoreticky jsme schopni nabídnout pracovní místa na pozicích řádových operátorů montážních linek. Bohužel z praxe nemáme s některými bývalými zaměstnanci šachet úplně dobré zkušenosti jsou zvyklí na jiný druh práce s jiným pracovním rytmem a morálkou a jiným mzdovým ohodnocením," říká Gabriela Knoblochová, firemní ředitelka oddělení lidských zdrojů DongHee.

PLÁNUJÍ SE INVESTICE

Necelé dvě stovky oslovených firem kraje plánuje letos a napřesrok vytvořit 3400 nových pracovních míst. Vyplývá to z průzkumu mezi přibližně 170 oslovenými firmami, které působí v Moravskoslezském kraji a zaměstnávají 50 a více lidí. Průzkum provedla Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest v průběhu března a dubna 2016.

„Výsledky průzkumu se shodují s tím, co avizují zaměstnavatelé: praxe v oboru není pro firmy zásadním kritériem," říká Jana Dronská, tajemnice vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj.

Největší poptávka v dotázaných společnostech je po dělnických pozicích, operátorech výroby, programátorech CNC strojů, svářečích, zámečnících i skladnících nebo řidičích.