„Podařilo se nám získat informace, které by se vám mohly hodit. Když bychom ještě něco zjistili, budeme vás kontaktovat,“ informuje například e-mail, který přišel do redakce Deníku.

Vyplácení peněz

„Z podkladů, které jsou k dispozici k chystané valné hromadě, je zřejmé, že společnost vyplatí z čistého zisku 352,8 milionu korun na dividendách přes 332 milionů. To představuje 96 korun na akcii. Podezření, že SmVaK vyplácí vysoké dividendy na základě nepřiměřených zisků, konstatovalo i Finanční ředitelství v Ostravě, které společnosti udělilo pokutu za nepřiměřený zisk (poznámka redakce: Zmíněná pokuta, proti které se SmVaK odvolaly, už byla zrušena. „Pokutu ministerstvo financí zrušilo, protože kontrolní zjištění nebylo spolehlivě prokázáno,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí ministerstva Ondřej Jakob).

V letech 2002 až 2010 tak už společnost vyplatila na dividendách téměř pět miliard korun. I letos tedy bude SmVaK spíše dojnou krávou, stamiliony investic ze zisku se opět, jak je již pravidlem, nekonají,“ informuje e-mail.

Jaká je pravda?

Loni jsme investovali přes půl miliardy, letos jde na investice rekordních 523 milionů, namítá ředitel SmVaK Miroslav Kyncl. Místopředseda představenstva a generální ředitel SmVaK Miroslav Kyncl říká, že společnost nikdy svůj celý zisk nedává na výplatu dividend.

Investice

„Firma je totiž současně majitelem všech sítí a čistíren odpadních vod a musí z logiky věci do nich investovat, a to ze svého zisku. Jiné firmy v ČR, které čistírny odpadních vod a sítě nevlastní, mají tyto částky v nákladech. I to vyplývá z logiky věci, oni totiž investují do cizího. Kdyby SmVaK neinvestovaly, musela by například města a obce podle požadavků Evropské unie dostavět čistírny odpadních vod ze svého a pak je pronajímat k provozování, což by nevrátilo náklady vložené do vybudování dříve než za desítky let,“ objasňuje šéf severomoravských vodovodů a dodává: „Právě kombinace vlastník infrastruktury, provozovatel a dodavatel služby vyvolává v lidech pocit, že zisk je jen pro akcionáře.

Někteří lidé stále nechápou, že to je i na investice. Loni jsme investovali do prací a dodávek investičního charakteru celkem 503 miliony korun. Pro letošní rok plánujeme dosud nejvyšší investice v historii − celkem 523 milionů korun,“ doplňuje Kyncl.

Vyšší poplatky

Proč se při stamilionových ziscích zvyšuje cena vodného a stočného? Kdyby měli nižší zisky, možná by nám nemuseli každý rok zvyšovat ceny vodného a stočného, namítne asi každý zákazník.

„Pokud se ptáte, jak poslat firmu do ztráty nebo k nule, tak to by byl pokus o daňový únik a porušení pravidel věcného usměrňování cen ve vodárenství. Na tvorbu cen i zisku existují právě tato pravidla, která slouží k tomu, aby nikdo nepřišel zkrátka. Smyslem podnikání je tvořit zisk a ten zdanit. Kromě toho se řídí legislativou věcně usměrňovaných cen a vytváří vlastní zdroje na investice a na dividendy akcionářům, včetně minoritních,“ vysvětluje mluvčí firmy Eva Špirochová.

Podle ní jsou ceny vodného a stočného u SmVaK pro rok 2011 i tak pod průměrem ČR a patří v rámci republiky k těm nižším. „Naši zákazníci letos platí celkem za vodné a stočné 61,05 koruny za metr krychlový. Celkem se proti roku 2010 cena zvýšila o 3,17 koruny,“ doplnila mluvčí.

Spotřeba vody klesá

Podle Špirochové tak stojí proti sobě nutnost poměrně velkých investic, růst nákladů na jejich následné provozování plus růst běžných provozních nákladů na jedné straně a pokles odběrů na straně druhé.

„Spotřeba vody v tuzemsku totiž rok od roku trvale klesá. To nutně vede k tlaku na zvýšení cen. Do budoucna lze očekávat, že okruh odběratelů vodárenských firem se příliš zvyšovat nebude a ceny nutně dále porostou. Přesto je cenová politika v případě společnosti SmVaK vytvářena tak, aby se ceny udržovaly mezi nejnižšími v rámci celé ČR,“ dodala mluvčí.

Pokud jde o vyplacení dividend, je podle místopředsedy představenstva SmVaK rozhodování o rozdělení zisku a způsobu jeho použití ve výlučné pravomoci valné hromady akcionářů.

„Při rozhodování o rozdělování zisku musí být respektovány podmínky stanovené obchodním zákoníkem a zákonem o cenách. A tyto podmínky společnost SmVaK Ostrava vždy dodržela. Loni dosažený čistý zisk 352,8 milionu korun firma předpokládala, o žádném nečekaném navýšení se v tomto případě nedá hovořit,“ dodává Kyncl.

K TÉMATU:

Jak se vyvíjela společnost Severomoravské vodovody a kanalizace během dvaceti let?

Společnost byla privatizována v roce 1992 ve formě akciové společnosti takzvaně smíšené, která infrastrukturní majetek vlastní a zároveň provozuje. Po privatizaci tvořila akcionářskou strukturu z více než 85 procent města a obce regionu.

„Ty získaly akciové podíly, jejichž výše vycházela z počtu obyvatel. V květnu 1999 obce a města akcie společnosti, které bezplatně získaly od státu, prodaly zahraničním společnostem, a získaly tak v hotovosti finanční prostředky ve výši zhruba 4,1 miliardy korun. Tyto prostředky se již nikdy zpět do vodohospodářské infrastruktury nevrátily,“ popisuje vývoj společnosti v posledních dvou desetiletích mluvčí SmVaK Eva Špirochová.

Od roku 1999 se majoritním akcionářem stala britská vodárenská společnost Anglian Water s 54,3procentním podílem akcií, 44,7 procenta akcií získala společnost ONDEO Services. V únoru 2004 byl podíl Anglian Water převeden na Waterfall Holding B.V. (100procentní dceřiná společnost Penty Investments). Koncem dubna stejného roku získala tato společnost i minoritní podíl společnosti SUEZ Environnement (bývalé ONDEO) a stala se držitelem 98,45 procenta akcií SmVaK Ostrava.

V roce 2006 SmVaK prodala finanční skupiny Penta SmVaK španělské společnosti Aqualia. Za 98,5 procenta akcií SmVaK zaplatila Aqualia 248 milionů eur (tehdy zhruba 4,7 miliardy korun). V současné době je společnost Aqualia Czech, S.L. vlastníkem 98,68 procenta akcií společnosti SmVaK Ostrava, zbytek patří minoritním akcionářům.

SmVaK dodávají vodu 1,2 milionu zákazníků na Novojičínsku, Frýdecko-Místecku, Opavsku a Karvinsku. Přes pět milionů kubíků vody dodaly v loňském roce i do polského příhraničí do Kaczyc, části polské obce Zebrzydowice.

SmVaK se starají o 4,8 tisíce kilometrů vodovodní sítě, téměř 1,6 tisíce kilometrů kanalizací, provozují i sedmašedesát čistíren odpadních vod. Letošní největší investice poputuje na modernizaci a zvýšení kapacity čistírny odpadních vod v Novém Jičíně.

Související článek: Pokutu pro SmVaK ministerstvo zrušilo