Zákaz kouření rozděluje Českou republiku na dvě poloviny. Kuřáci i mnozí nekuřáci apelují na omezování svobody, druzí naopak zákon vítají. Věří totiž v pokles počtu nemocí, které kouření způsobuje. „Zákon je v účinnosti pouhé tři měsíce a už přináší pozitivní výsledky. Podle nedávného průzkumu Ministerstva zdravotnictví uvažuje v našem kraji díky němu dvacet procent kuřáků o tom, že svůj zlozvyk omezí nebo s ním úplně skoncuje,“ informovalo například karvinské pracoviště Státního zdravotního ústavu.

S ohledem na své zdraví protikuřácký zákon vítají i někteří hostinští. Valná většina z nich však upozorňuje spíše na jeho nedostatky stížnosti na hluk před hospodou, pokles tržeb a omezování svobody podnikání.

Spolu s blížící se zimou a chladným počasím se prý navíc podle nich blýská na horší časy.

„Už teď, když teplé letní dny vystřídalo deštivé počasí, je úbytek hostů patrný. Uvidíme, co přinesou chladnější měsíce,“ svěřil se například vedoucí havířovského Tipsport baru.

„Díky teplému počasí mohli zatím hosté kuřáci využívat zahrádku před restaurací. Co se však týká tržeb, to posoudíme objektivně až podle zimního období,“ doplnil provozní albrechtické Restaurace Dělnický dům.

Ten zároveň dodává, že s jedním velkým problémem se hospody a restaurace musí potýkat už nyní.

„Naštěstí k nám chodí většinou místní, které známe, pro obsluhu je ale náročnější, když do lokálu přijde přespolní host a musí uhlídat, zda si jde ven jen zapálit, nebo nezkouší odejít bez placení,“ říká. Spolu s majiteli restaurací v regionu přitom dopadá zákaz kouření nejčastěji právě na jejich obsluhu. „Vyslechli jsme si toho opravdu dost. Našla se totiž bohužel i řada takových hostů, kteří si zlost, že si u nás nemohou zapálit cigaretu, vylili na nás,“ shodují se zaměstnanci zdejších pohostinských zařízení s tím, že spolu s novým zákonem se zvýšily také výjezdy městských strážníků.

Ti teď musí i několikrát za noc řešit stížnosti na hovory těch hostů, kteří si podle zákona zapálili cigaretu nikoli uvnitř zařízení, ale na chodníku před ním.

OMEZTE KOUŘENÍ, ALE…

V souvislosti s novým nařízením začala restauracemi na Karvinsku před časem kolovat také petice, která podle iniciátorů bojuje za úpravu nového zákona a za svobodnou volbu. Petici přitom běžně podepisují i zarytí nekuřáci. „Omezování kouření ve společnosti nám rozhodně nevadí. Nelíbí se nám ale, že nový zákon neuznává výjimky a nedává možnost svobodné volby. A to je přeci špatně. Takto vnímá zákon spousta lidí a důkazem budiž, že podepisují i ti, kdo nekouří,“ vysvětlil před časem iniciátor Rudolf Schweser.

27 metrů vysoká rozhledna na polském břehu řeky Odry.
U Vrbického jezera otevřou nové lávky, na hranicích zase rozhlednu