Ve státní svátek 28. října se totiž bude na obchody poprvé vztahovat zákon regulující otevírací dobu v maloobchodech a všechny prodejny větší než 200 metrů čtverečních zůstanou zavřené.

Zákon platí od října a vztahuje se na sedm státních svátku z celkových třinácti. Sedmnáctého listopadu tak bude zase vše ve starých kolejích.

I když se omezení vztahuje pouze na prodejny větší než 200 metrů čtverečních, zavře i část menších prodejen v obchodních centrech.

CENTRA NEOTEVŘOU

„Menší prodejny by mohly mít otevřeno, pokud by chtěly. Sami jejich provozovatelé ale chápou, že když bude zavřený Globus, zákazníků budou mít rozhodně méně. Celý objekt, včetně benziny, myčky aut i restaurace, tak bude v pátek uzavřen," říká ředitel havířovského Globusu Roman Karlík.

Úplně uzavřené bude i karvinské obchodní centrum v Nádražní ulici.

„V pátek bude uzavřeno celé obchodní centrum, neotevřou tak ani menší obchody s módou nebo jiným zbožím," říká manažerka centra Monika Poledníková.

Stejně na tom bude i přilehlý Nákupní park Karviná, kde mají rozlohu pod 200 metrů čtverečních jen dva obchody. Otevřít by se jim tak nevyplatilo.

Nakoupíte ale v menších prodejnách, například ze sítě Hruška nebo Coop. „Na Karvinsku bude zavřeno v 16 našich prodejnách, zbytek svou rozlohou nepřesahuje stanovenou hranici, a tak otevřeme," říká provozní ředitelka společnosti Coop Mária Slušná.

Například v Petrovicích bude jedna prodejna otevřená a druhá zavřená.