„Z 224 žáků nastupujících do prvních ročníků směřuje 87 do maturitních a 137 do tříletých oborů ukončených závěrečnou zkouškou. Škole se tak jako jedné z mála v kraji pomalu daří navyšovat počet žáků v technických oborech. Letos v září usedlo do lavic celkově 708 studentů a učňů," uvedla mluvčí TŽ Petra Jurásková.

Zatímco v loňském roce se obor hutník vůbec nepodařilo otevřít, letos do něj nastoupí jedna skupina žáků.

„Podařilo se rovněž naplnit obory, jako jsou maturitní hutník operátor, elektrotechnik a nebo tříletý obor elektrikář silnoproud či obráběč kovů," pochvaluje si ředitel školy Aleš Adamus.

Na konci tohoto školního roku by SOŠ TŽ měla na pozice v technických oborech vyslat přes 122 žáků. Železárny se školou úzce spolupracují ředitel pro personalistiku a administrativu TŽ Ivo Žižka konstatoval, že firmy ve skupině spojené s ocelářstvím jen na Třinecku potřebují každý rok přibližně 250 nových zaměstnanců, a to na nejrůznějších pozicích. „Technické obory jsou důležité, bez nich se neobejdeme. Sama technický obor studuji," řekla včera 24letá Jana Mecová, kterou Deník oslovil v ulicích Frýdku-Místku.

Podle ní je dobře, že technické obory postupně začínají zajímat i mladé dívky. „Vím, že o tyto obory mají zájem i slečny. V ročníku je nás víc," usmála se Jana Mecová. Další oslovená žena, dvaačtyřicetiletá Renáta z Frýdku-Místku, optimismus trochu krotí. „Pokud jdou mladí třeba na ,obchodku´, tak to podle mě opravdu není perspektivní," soudí. „Na druhou stranu jsem slyšela, že na ,zemědělce´ je ve třeťáku devět kovářů a snižuje se to. Je to škoda, mluvila jsem s jedním šikovným klučinou, který říkal, že se toho hodně naučil. Jezdí dokonce i na Hefaiston," pravila s odkazem na známé mezinárodní kovářské setkání.