1. Kampus Ostravské univerzity na Černé louce
close info Zdroj: Archiv MMO zoom_in Vizualizace. Takto by měla vypadat Černá louka a její okolí v Ostravě nejpozději do roku 2022.
Stavba za více než miliardu korun významně mění oblast Černé louky a nábřeží řeky Ostravice. Budování dvou nových univerzitních budov začalo už v roce 2020, v loňském roce bylo vše stavebně dokončeno.
Zázemí pro sport, zdraví a technologie a klastr umění už jsou připraveny přebrat si studenty z provizorních prostor, jejich přesunu však nejméně do konce ledna budou bránit tahanice o získání kolaudačního rozhodnutí.
Fotogalerie: Výstavba a vizualizace kampusu na Černé louce v Ostravě
Stavební úřad nyní zpětně řeší základy stavby, předtím vadil slabý signál v garážích, na prodloužení stavby měly vliv i další důvody.
„Věříme, že oživíme nejen samotnou Černou louku, ale i řeku Ostravici a její okolí,“ klade si za univerzitu větší cíl než jen nové zázemí pro studenty děkan Pedagogické fakulty OU Daniel Jandačka.
2. Rekonstrukce Ostravice-Textilie
close info Zdroj: se svolením Master Design zoom_in Takto by měla do dvou let vypadat zchátralá chlouba města Ostravica-Textilia. Vizualizace: Master Design.
Loni v dubnu začala tolik očekávaná záchrana cenného komplexu někdejšího módního domu a letos v červnu má být dokončena. Nová Ostravica, která by se měla otevřít zhruba dvacet let po svém nuceném uzavření po zřícení stropů, počítá s vybudováním centra kreativního průmyslu, restaurací, kavárnou, hudebním klubem či třeba divadelním a konferenčním sálem.
Náklady na rekonstrukci přesahují 250 milionů korun. „Budova se zevnitř musela v podstatě celá postavit znovu. Zcela se jednotlivé objekty vyčistily do té míry, aby v nich vůbec mohly být prováděny povrchové úpravy, podlahy, vnitřní příčky apod.,“ popsal zachování de facto jen nosné konstrukce stavby majitel zhotovitelské společnosti Bystroň Group Michal Bystroň.
3. Nadčasová Organica
close info Zdroj: Vizualizace: Contera zoom_in Takto bude vypadat nová kancelářská budova v centru Ostravy, která ponese příznačné jméno Organica.
Na Karolině mezi obchodním centrem a Trojhalím vzniká nová šestipodlažní kancelářská budova. Nese příznačný název Organica a má být symbolem moderních staveb. Společnost Contera počítá, že by měla stát něco přes miliardu korun a dokončit ji chce ještě letos.
Hlavním nájemníkem bude společnost TietoEVRY Czech, které se přesune z nedalekého objektu Tieto Towers. Contera ji Tietu staví „na míru“. „Organica je již z osmdesáti procent obsazena. Prvním klientům předáme prostory k užívání ve 2. polovině tohoto roku,“ říká projektový ředitel společnosti Contera Martin Budina.
Fotogalerie: Organica v Ostravě roste před očima, prosinec 2022 + vizualizace
Na Karolině mezi obchodním centrem a Trojhalím vzniká nová šestipodlažní kancelářská budova. Nese příznačný název Organica a má být symbolem moderních staveb. Společnost Contera počítá, že by měla stát zhruba miliardu korun a otevřít ji chce do dvou let. Hlavním nájemníkem bude společnost TietoEVRY Czech, které se přesune z nedalekého objektu Tieto Towers. Contera ji Tietu staví „na míru“. V blízkosti navíc finišuje stavba nové bytové čtvrti.
4. Nová budova Ekonomické fakulty VŠB-TUO
close info Zdroj: Se souhlasem VŠB-TUO zoom_in Aktuální vizualizace nové budovy Ekonomické fakulty VŠB-TUO.
Stavba nového zázemí pro studenty Ekonomické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) je v plném proudu. Budova doslova roste před očima uprostřed porubského kampusu coby přístavba objektu H a co nevidět bude hotová hrubá stavba.
Pětipodlažní fakulta bude stát bez několika desítek milionů téměř miliardu. Zhotovitel – sdružení firem Hochtief a Gemo – plánuje dokončit nákladnou stavbu v prosinci tohoto roku a posléze ji dovybavit. „Plánované zahájení výuky je naplánováno na září 2024,“ upřesnila mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.
5. Bývalá jatka aneb Galerie Plato
close info Zdroj: Magistrát města Ostravy zoom_in Vizualizace budoucí podoby jatek.
Nepočítáme-li univerzitní kampus na Černé louce, který – byť dokončený – ještě nemůže sloužit svému účelu, je někdejší porážkovna dobytka jedinou stavbou z přehledu, která je dokončená a slouží novému účelu. V září se tam nastěhovala Galerie současného umění Plato a historický cenný objekt začal psát novou kapitolu své historie. Jatka byla zrekonstruována podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného z architektonického studia KWK Promes a vedení města si jejich proměnu nemůže vynachválit.
Fotogalerie: Zrekonstruovaná Městská jatka v Ostravě
„Jde vlastně o celou novou čtvrť. Za necelé čtyři roky jsem se dostali přes celý proces povolování stavby až k samotné realizaci nejen Jatek, ale i okolí. Je to neskutečný výsledek,“ řekla Deníku investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Proměna památkově chráněné historické budovy městských jatek v sídlo galerie současného umění je už v plném proudu. Původně měla skončit ještě v letošním roce, práce ale vlivem vícero faktorů nabraly zpoždění a „nová“ Jatka budou hotová nejdříve v dubnu příštího roku. Dojde také k částečnému prodražení původně avizované ceny samotné rekonstrukce ve výši 206 milionů korun. Jatka se rekonstruují podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného z architektonického studia KWK Promes a sídlit v nich bude Galerie Plato.
6. a 7. Dvojitá pomoc: Nové parkování u zoo a MNO
close info Zdroj: Arpik zoom_in Vizualizace parkovacího domu u ZOO.
close info Zdroj: MMO zoom_in Vizualizace parkovacího domu u Městské nemocnice v Ostravě. Pohled z ulice Odboje.
Ostrava ví, že tím, co nejen ji tlačí v botě, je nedostatek parkovacích míst. V letošním roce má začít stavba parkovacího domu za Katedrálou Božského Spasitele v centru města za téměř půl miliardy korun a už nyní jsou rozestavěny další dva nesmírně důležité parkovací objekty.
Jeden se začíná rýsovat u Zoo Ostrava a botanického parku, druhý u Městské nemocnice Ostrava. Lze jen spekulovat, který je potřebnější.
Fotogalerie: Návrhy parkovacích domů v Ostravě
Parkování u městského špitálu vyjde na 400 milionů korun, nejspíše se však ještě letos dokončit nestihne. Návštěvníkům nemocnice bude k dispozici 465 parkovacích míst.
Už letos se však otevře nové parkování na spodním parkovišti u zoo za zhruba 170 milionů. Vyřešit by mělo nemožnost zaparkovat v exponované dny u zahrady, která loni opět překonala návštěvnický rekord. Objekt nabídne na 200 stání.
8. Bytový komplex Nové Lauby
close info Zdroj: Archiv MOaP zoom_in Vizualizace.
Jestliže Ostravu něco trápí ještě víc než parkování, je to nedostatek dostupného bydlení. Lze se jen dohadovat, zda to zrovna tento mírně velkolepý projekt vyřeší, patrně nikoli, rozhodně se ale jedná i důležitý krok nejen k oživení centra města, ale i jeho dostavbě v letitých prolukách.
Počítá se tam s bytovými jednotkami, komerčními prostory v reliéfních parteru s lauby, zelenou střechou i podzemními garážemi. Celá rezidence má být hotová do poloviny příštího roku.
Fotogalerie: Nové Lauby v Ostravě
V pětipodlažním objektu bude 85 bytů a v podzemí 173 parkovacích míst. Výstavba má stát 487 milionů korun, přičemž město po dokončení stavby odkoupí 31 bytů a 119 parkovacích míst za 252 milionů.
„Nové Lauby jsou strategickým projektem, kterým pokračujeme v kultivaci a rozvoji historického jádra města, tolik postiženého nedostavěnými prolukami a dlouhodobým podfinancováním,“ popsal primátor Tomáš Macura.
9. Sportovní hala v Třebovicích
close info Zdroj: MMO zoom_in Vizualizace sportovní haly v Ostravě-Třebovicích.
Ačkoli důležitější sportovní stánek Ostrava teprve připravuje a se zpožděním by letos měla začít stavba multifunkční sportovní haly v Moravské Ostravě, stejně jako se velmi výhledově zvažuje i rekonstrukce Ostravar Arény, už letos bude dokončená menší sportovní hala v Ostravě-Třebovicích, která zpřístupní sportování lidem z okolních městských částí i řadě klubů, stejně jako potřebám VŠB-TUO.
Většina ze sedmi účastníků soutěže loni kvůli zdražení stavebních materiálů a dalších nákladů odmítla smlouvu podepsat a reálně hrozilo, že bude vypsáno nové výběrové řízení, kde by cena haly mohla být až dvojnásobná. S pracemi se ale nakonec přece jen na jaře začalo a nová hala za asi 80 milionů, navržená architektem Davidem Kotkem z ostravského Projektstudia, bude letos hotová.
10. Rekonstrukce Grossmannovy vily
close info Zdroj: Deník / Pavel Netolička zoom_in Grossmannova vila v Ostravě.
Rovněž letos bude dokončená záchrana památkově chráněné Grossmannovy vily nedaleko krajského úřadu v Moravské Ostravě.
„Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu a zároveň vrátit do vily každodenní život. Po otevření bude v objektu pět pokojů s možností ubytování, společenské prostory i prohlídkový okruh,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Fotogalerie: Prohlídka rekonstruované Grossmannovy vily, květen 2022
Slavnou ostravskou třípatrovou a podsklepenou vilu museli stavaři nejprve zachránit před dřevomorkou. „Palác“ manželů Grossmannových sice navenek nepůsobí příliš rozlehle, o to víc je však opak pravdou. Rekonstrukce vychází na zhruba devadesát milionů korun.