Mimo jiné jen těžce konkurují zahraniční nadprodukci a slevám marketů, a trápí je i jiné problémy.

„Je to hodně jiné než dříve. Když nebyly markety, lidé si naší nabídky více vážili. Všichni víme, že třeba zelenina a ovoce v marketech jsou oproti domácí produkci plné chemie a svědčí o tom někdy až nepřirozený vzhled těch produktů. Chápu ale, že lidé dnes mají hluboko do kapsy, a tak raději mnohdy kupují tam," říká jedna z trhovkyň na karvinské centrální tržnici, která se této činnosti věnuje už úctyhodných 30 let.

„Ale ano, jinak stále žijeme a přežíváme," dodává žena.

Když prší…

Karvinská tržnice je dnes krytá a před dvěma lety prošla velkou rekonstrukcí. Jak ale podotýkají další prodejci, prodávat venku za každého počasí není žádný med ani tady.

„Když se opravdu rozprší, voda se nám přes boky stejně lije i na zboží, a pokud prodáváte produkty, kterým voda vadí, musíte kolikrát vše sbalit a jít. Za místa ale platíme paušál, a to, že daný den nic nevyděláme, nikoho nezajímá. Také to je náš život," doplňují realitu života trhovců další.

Samotná Karviná má tři trhovecká místa. Kromě centra města ještě na náměstí Budovatelů a v části Hranice. Jejich údržba stojí město okolo 40 tisíc korun ročně. Vandalismus se naštěstí karvinským místům takřka vyhýbá. „Vloni jsme řešili poškozené dráty elektřiny, jinak naštěstí minimálně," říká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Karvinská centrální tržnice a okolí pak několikrát ročně ožívají také oblíbenými farmářskými trhy, kde si také město hlídá, aby se prodávalo především „pravé" trhovecké zboží. Nejbližší trhy zde budou 20. května.

Prakticky hned vedle českotěšínského náměstí najdou zájemci další z tržnic provozovaných samotnými městy na Karvinsku. Sezona zde trvá od 1. dubna do 30. listopadu.

„Lidé zde najdou produkty jako sazenice, výpěstky, živou drůbež, vejce a podobné. Omezení jsou dána hygienickými normami a českými zákony," říká mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Českotěšínská radnice dává na provoz tržnice asi 80 tisíc korun ročně. A řeší i další problémy. Svého času zde často přespávali lidé bez domova. „Také jsme zde během kontroly načapali mládež, která měla být ve škole," dává k dobru českotěšínská mluvčí.

Celoročně, s výjimkou prvních 14 lednových dní, funguje bohumínské městské tržiště u vlakového nádraží v Bohumíně. Město pak jeho provoz stojí asi 200 tisíc korun ročně.

Noclehárna i WC

Zdejší problémy? „Stánky jsou zastřešené a líbí se tam bezdomovcům. Někteří si stánky pletou s noclehárnou, někteří s veřejným WC. Ranní úklid někdy opravdu stojí za to," říká s nadsázkou Pavel Čempěl z tiskového oddělení bohumínské radnice.

Tržnice najdou i obyvatelé dalších měst na Karvinsku, ty ale nejsou městské, nýbrž mají soukromé majitele.

Voňavá zelenina

Přes mnohdy nelehký úděl, kdy mnozí z nich prodávají venku i po celý rok, čelí tvrdé konkurenci marketů, nájmům a dalším, tržnice a klasičtí trhovci zatím z Karvinska nemizí. „A to je dobře. Když chci opravdu kvalitní a voňavou zeleninu, ovoce nebo třeba výpěstky na zahrádku či na balkon, jdu právě tam," shrnuje žena, která odchází z jedné z místních tržnic obtěžkaná nákupy.