„Vláda by měla urychleně projednat a přijmout závěry materiálu připraveného Ministerstva průmyslu a obchodu, který navrhuje další postup státu, včetně řešení financování provozu OKD prostřednictvím státní půjčky. Součástí kroků, které by měla vláda přijmout ještě před schůzí věřitelů 10. srpna, je uzavření dohody mezi státem a OKD, která povede k sociálně odpovědnému uzavření Dolu Paskov v intencích původní dohody. V usnesení tripartita také vyzývá vládu, aby zajistila, že stát bude mít v budoucnu rozhodující vliv v OKD," uvedl Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Zástupci OKD musí předložit krizový plán, který postihne všechny možné scénáře a rizika, které insolvence OKD přináší a v dalších měsících i letech přinese. „Aktuálně se chceme zaměřit také na pomoc podnikatelům a firmám, které jsou postižené insolvencí OKD," prohlásil vládní zmocněnec a předseda Rady hospodářské a sociální dohody Moravskoslezského kraje Jiří Cienciala.

Dodal, že podle nejnovějších odhadů je aktuálně ohroženo až šest tisíc pracovních míst v dodavatelských firmách. „Za předpokladu, že z každé firmy, které OKD dluží, odejde jen 10 lidí, může jít celkem o zhruba 6000 lidí a bez ohledu na propouštění přímo v OKD," řekl Cienciala.

Podle něj se nyní nabízí jak některá už vyzkoušená opatření, například záruky za úvěry nebo bezúročné půjčky, tak i nové možnosti, například nový speciální program na podporu pracovních míst. „Jako neúčinnější forma pomoci dodavatelům se jeví odkup jejich pohledávek státem za kompromisní, pro všechny přijatelnou, cenu. Závisí na ochotě vlády pomoct zdejším firmám, aby krizovou situaci ustály," doplnil Jiří Cienciala.