„Musí skončit přešlapování na místě a vymlouvání se, že někdo s někým nechce jednat. OKD musí předložit krizový plán, třeba ve variantách Naším úkolem, tedy předsednictva krajské tripartity, pak bude následně zajistit bezbariérovou komunikaci mezi zodpovědnými ministerstvy a dalšími zainteresovanými subjekty. Tak, aby mohla proběhnout relevantní a věcná diskuse bez neodborných a politických aspektů," řekl Jiří Cienciala.

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák doplnil: „Jsme připraveni podpořit smysluplné návrhy. OKD ale musí jasně sdělit, co plánuje a co potřebuje."

Mluvčí vládního zmocněnce Jana Dronská ve zprávě po jednání tripartity napsala, že vedení OKD členům tripartity sdělilo, že pokračuje ve snižování nákladů, což ale přes všechny snahy neodpovídá propadu cen na trhu.

Plán těžby proto pro příští rok prozatím počítá se snížením z letošních 7,1 milionu tun na zhruba 5,5 milionu tun uhlí, tedy pravděpodobně bez těžby dolu Paskov.

O tom však dosud nebylo rozhodnuto. Manažeři OKD také potvrdili, že klíčovým bodem je nyní dořešení ukončení těžby na Dole Paskov, respektive zajištění financí na sociální program pro propuštěné zaměstnance.

„Rádi bychom dosáhli dohody na úrovni regionu na postupu ohledně dolu Paskov a následně vyslali společný signál vládě, že situace OKD je řešitelná," uvedl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.