Až tři tisíce tun zeleniny ročně by mělo v budoucnu vyrůst v moderních sklenících, které vznikají na okraji Dolní Lutyně v lokalitě Bezdínek.

Skleníky pro rajčata a okurky, pěstované hydroponním způsobem a určené převážně pro tuzemský trh, zde bude na ploše 11 hektarů provozovat hulínská společnost NWT, která má s podobným pěstováním bohaté zkušenosti. Podle zástupce společnosti Jiřího Stodůlky by chtěla Farma Bezdínek stihnout první sklizeň ještě před letošními Vánocemi.

„První etapa stavby, skleníky o rozloze 5,2 hektaru, bude dokončena na podzim a práci nabídne přibližně 60 lidem. Ve druhé fázi, dokončené v létě 2019, by měl být počet zaměstnanců dvojnásobný. Naším cílem je zaměstnat dlouhodobě především lidi z okolí. K dnešnímu dni máme již 40 místních pracovníků, kteří pomáhají v rámci přípravných prací před výsadbou,“ informoval Stodůlka.

Moderní skleníky o rozloze 11 hektarů „rostou“ v blízkosti dětmarovické elektrárny.Zdroj: archiv NWTModerní skleníky o rozloze 11 hektarů „rostou“ v blízkosti dětmarovické elektrárny.Autor: archiv NWT

Světelnému smogu zabrání clony

Vzhledem k tomu, že zdejší produkce zeleniny bude celoroční, bude firma od konce září do konce března ve sklenících využívat jako doplněk ke slunečnímu svitu pěstební světla. Přirozené sluneční světlo by totiž v tomto období k plnému dozrání zeleniny nestačilo. Podle Stodůlky však světelné znečištění nehrozí.

„Světla budeme zapínat kolem půlnoci a zhasínat při západu slunce, rostliny si totiž, stejně jako lidé, potřebují každý den odpočinout. Skleníky však budou mít od počátku vertikální i horizontální clony proti světelnému znečištění, které budou přes noc vždy zatažené,“ doplnil zástupce firmy s tím, že kdo by chtěl mít představu o tom, jak clony fungují v praxi a kolik světla v noci ze skleníku vychází, je srdečně zván do slovenských Kameničan, kde už podobnou farmu společnost NWT provozuje.

Zelenina z „první ruky“

V areálu farmy plánuje firma vytvořit také prodejnu zeleniny a tzv. demo centrum, v rámci kterého bude zájemcům vysvětlovat vše kolem pěstování zeleniny v moderních sklenících. Součástí bude i speciální demo skleník pro návštěvníky, kde bude firma na ukázku pěstovat různé druhy a odrůdy rajčat.

„Máme zkušenost, že lidé z okolí skleníků mají zájem nakupovat zeleninu přímo z farmy, a to zejména kvůli čerstvosti. Plánujeme proto spolu s demo centrem postavit v areálu také prodejnu pro přímý prodej „ze dvora“,“ uvedl na závěr Stodůlka.