Hutní firmu Arcelor Mittal Tubular Products (AMTP), známou pod dřívější značkou Jäkl Karviná, zasáhlo propouštění. Jak Deníku potvrdili zástupci odborů, ke konci června firmu opustilo už necelých 30 lidí.

„Ano, to mohu potvrdit. Paradoxní je to ale v situaci, kdy za takovéhoto početního stavu vůbec nevíme, zda zvládneme splnit zakázky, které máme nasmlouvané. Práce je dost, ale lidi nejsou,“ říká Emil Bug, předseda Základní organizace Odborového svazu Kovo AMTP Karviná.

Vedení firmy v e-mailu zaslaném redakci napsalo, že důvodem restrukturalizace, jak nucený odchod více než sedmi procent zaměstnanců nazývá, je pokles poptávky po oceli.

Podle generálního ředitele karvinského závodu Arcelor Mittal Tubular Products Reného Fabika stojí za problémy na evropském trhu s ocelí nejen pokles poptávky, ale též velký nárůst dovozu oceli, který se za poslední téměř rok a půl ztrojnásobil. Dalším nepříznivým faktorem jsou prý také rostoucí náklady včetně vysokých nákladů na energii.

„V důsledku těchto náročných podmínek společnost přijímá opatření, která z dlouhodobého hlediska zvýší konkurenceschopnost podniku, včetně zlepšení procesů a produktivity. To bohužel také vede k reorganizaci pracovní síly v AMTP Karviná,“ uvedl generální ředitel karvinského závodu AMTP René Fabik.

„Primárně se zaměřujeme na přirozené odchody a odchody do důchodu v následujících měsících. Úzce také spolupracujeme s odbory, abychom zajistili, že tento proces bude řízen sociálně odpovědným způsobem,“ vysvětlil René Fabik s tím, že tyto kroky nezahrnují žádné uzavření nebo odstavení zařízení.

Odboráři se informacím vedení firmy o krizi na trhu s ocelí podivují. „Jak jsem řekl, nevíme, zda se zvládne vyrobit, co má firma nasmlouváno. Ani bych se nedivil, kdyby se za pár týdnů zase lidi nabírali,“ říká odborový předák.

O lidi, kteří museli odejít, strach nemá. „Hutní firmy z okolí nám doslova rvou ruce. Volali z Ostravy, bohumínského Bonatransu, Třineckých železáren i Vítkovic, že ty lidi okamžitě berou, takže práce je dost,“ říká Emil Bug.