Plánovaný multipalivový kotel má být prvním svého druhu v České republice. Jako palivo se v něm používá biomasa a tzv. tuhá alternativní paliva (TAP), vyrobená z vytříděných nerecyklovatelných odpadů. Projekt má schválenou studii vlivu vlivu na životní prostředí (EIA), zadrhlo se však územní řízením, které začala napadat některá ekologická sdružení.

Modernizace Teplárny Karviná, která obsahuje mj. stavbu pět plynových a již zmiňovaného multipalivového kotle, bude Pavla Míčky, technického ředitele společnosti Veolia Energie ČR, stát více než miliardu korun.

Karviná, pumpa Euro Oil, cena 1. června.
Začátek června a na benzinkách v Karviné je levněji

Modernizaci, ekologizaci v důsledku přechodu od uhlí na jiná paliva, plánuje také Elektrárna Dětmarovice, která patří Skupině ČEZ. Ta už před časem deklarovala, že nejpozději po topné sezoně 2022-2023 odstaví v Elektrárně Dětmarovice tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 MW a místo nich vybuduje výkonné kogenerační jednotky, které zajistí kombinovanou výrobu elektřiny a zároveň tepla z plynu. Ty umožní pokračovat v dodávkách tepla do Orlové a Bohumína. Kogenerační jednotky by měly být v provozu od roku 2024.