Pro restrukturalizaci bylo 95 procent nezajištěných a 99 procent zajištěných věřitelů. Na začátku září musí ještě jejich rozhodnutí formálně potvrdit londýnský soud. Výsledkem hlasování se nenaplnil alternativní scénář, který by NWR poslal do insolvence a OKD do rukou zajištěných věřitelů.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44.000 bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Součástí opatření k odvrácení insolvence je kromě snížení hodnoty dluhopisů rovněž emise nových akcií v hodnotě 118 milionů eur (3,3 miliardy Kč). Tu již minulý týden schválili akcionáři podniku. NWR k těmto opatřením přikročila poté, co byly její hospodářské výsledky zasaženy poklesem cen uhlí.

Dokončení restrukturali­zace se očekává v první polovině října

„Potvrzuji, že obě skupiny věřitelů dnes v Londýně schválily navržený plán finanční restrukturalizace NWR," řekl Jonák. Plán bude podle něj znamenat výrazné oddlužení NWR, posunutí splatnosti dluhů a zhruba 5,2 miliardy korun nového kapitálu. „Nyní se budeme dál soustředit na dokončení celého procesu (restrukturali­zace), které očekáváme v první polovině října," dodal Jonák.

Mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že dnešní dohoda mateřské společnosti s věřiteli přináší mimo jiné klid a čas na to, aby mohla firma pokračovat v práci a úsilí při provozní transformaci. „S tou jsme začali v loňském roce, dosáhli jsme řady konkrétních úspěchů a budeme s ní pokračovat, abychom učinili podnikání naší společnosti udržitelné a konkurenceschopné i při současné extrémní situaci na světovém černouhelném trhu, kde se ceny koksovatelného uhlí za poslední tři roky snížily téměř o dvě třetiny," uvedl Síbrt.

Zajištění těžby

Odboráři OKD doufají, že dohoda bude mít pro firmu příznivý vliv. „Konečně snad bude klid a nebudou problémy se zajištěním výroby, investic a podobně. Jedná se o to, že jsme tvrdě snižovali náklady, a to donekonečna nejde. Je třeba myslet i na budoucnost a zajistit těžbu," řekl Pytlík.

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky se dalo s pozitivním výsledkem hlasování počítat. „Matematickou terminologií se jedná o nutnou, nikoliv však dostačující podmínku pro přežití firmy. Nyní je na řadě navýšení akciového kapitálu, poté lze firmu považovat za restrukturali­zovanou," uvedl Hatlapatka. Pro dlouhodobější uchování ekonomické těžby černého uhlí v OKD však bude podle něj muset dojít v relativně krátké době k nárůstu jeho cen.

„Jde zatím jen o naději, a ne o jistotu," uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Podle něj by i při očištění o všechny dluhy a nákladové úroky balancovala společnost na hranici ztráty. „Za současných cen uhlí je proto třeba pokračovat ve snižování nákladů, aby se firma dostala do zóny zisku, a to bude ještě trvat," dodal Hlinomaz. NWR v letošním prvním pololetí snížila ztrátu na 57 milionů eur z 396 milionů eur před rokem.