V prosinci minulého roku se náklady na proměnu budovy a stavbu parkovacího domu odhadovaly na asi 510 milionů korun bez DPH. Do pěti let, kdy má být stavba podle smlouvy dokončena, se ale v cenově turbulentní době nepochybně ještě zvýší. Riziko prodražení stavby na sebe však podle smlouvy přebírá investor.

Tím to však pro město nekončí, naopak začíná. „Město po dokončení staveb odkoupí od investora 15 bytů včetně tří bezbariérových a 90 parkovacích míst v celkové hodnotě téměř 231 milionů korun bez DPH,“ uvedla mluvčí města Gabriela Pokorná s tím, že po odečtení zisků z prodeje a projekčních nákladů vyjde město investice celkem na 182 milionů korun. Tato cena je smluvně pevně daná.
Nový byznys: spolupráce
Soukromému investorovi pak v objektech zůstane 60 bytů, nejméně 75 parkovacích míst a také nebytové prostory. Do roka od dokončení stavby musí investor také zrevitalizovat okolní prostranství a vybudovat dopravní infrastrukturu, která poté bude předána městu.
„Ostrava je svým přístupem k výstavbě bytových objektů ve spolupráci se soukromým sektorem v rámci České republiky průkopníkem. Na investora se přenáší projekční část celého projektu. Investor také bude tím, kdo rekonstrukci budovy a stavbu parkovacího domu projekčně připraví a stavbu zrealizuje, a město nakonec bude vlastnit většinu parkovací ploch a část bytů k nájmu pro širokou veřejnost,“ popisuje strategii města investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
Ostudy pomalu mizí
V Ostravě tak po skeletu u krajského úřadu, porubském Domu kultury Poklad či Jatkách ožije další léta chátrající budova. A to by v době dokončení proměny věžáku měla být opět funkční už i Ostravica-Textilia, Grossmannova vila, porubská Černá perla nebo skelet na nábřeží Ostravice.

„Ještě před pěti lety jsme měli v Ostravě celou řadu významných, ale prázdných a zničených budov či přímo skeletů. Jsem rád, že se nám je krok po kroku daří odstraňovat. Ať se již jedná o objekty v soukromém vlastnictví či v majetku města, spojuje je jedno, a to složitá cesta k jejich záchraně,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů primátor Ostravy Tomáš Macura.
Ve věžáku se počítá s byty od 1+kk až po značně nadstandardní byty. V objektu se počítá s řadou moderních technologií, ale například i se zelenou fasádou s centrálním zavlažováním, recepcí či se zelenou střechou u parkovacího domu.