Zpozornět by měly firmy orientované na zpracování odpadů, svářečské, zámečnické a další podobné práce. Ale nejen ty. Ve věznici v rámci šicí dílny působí šestnáct odsouzených, kteří již dělali zakázky pro profesionální firmy. Zkušenosti mají například se šitím pracovních oděvů, nyní se rýsuje kontrakt na šití oděvních součástek pro uniformy městské a státní policie.

Firmy

„V našem areálu již působí několik firem, pro které odsouzení pracují. Jde zejména o společnosti zabývající se zpracováním druhotných surovin. Funguje to k oboustranné spokojenosti. Rádi bychom tyto aktivity rozšířili a přivedli k nám i další podnikatele. Bohužel v současné ekonomické situaci to není jednoduché,“ uvedl ředitel Věznice Heřmanice Vlastimil Šugar.

Jak dodala jeho zástupkyně Alena Kulová, káznice již podnikla řadu kroků, jednala i s Hospodářskou komorou České republiky. A první výsledky se již dostavily. „Byl tu majitel firmy, který si prohlédl výrobní halu, aby získal představu. Začali jsme jednoduchými věcmi, nyní pokračujeme dále. Máme další zakázky, již se plánují i složitější výrobky,“ dodala Kulová.

Podle Šugara je rozvoj výrobní zóny důležitý nejen z ekonomických důvodů. „Máme tu odsouzené, kteří chtějí pracovat, ale nemáme pro ně dostatek pracovních příležitostí ve výrobní zóně věznice. A co si budeme povídat, je daleko lepší, když odsouzení ve výkonu trestu pracují,“ uvedl Šugar.

Spolupráce

Forem spolupráce s podnikateli je několik. „Nabízíme prostory, do kterých mohou přenést výrobu. Další formou jsou zakázky. Můžeme zpracovávat polotovar nebo opravovat výrobky, jako jsou kontejnery. Obrousíme je, svaříme, vyspravíme a natřeme,“ doplnila Kulová, která zmínila i šicí dílnu. „Naši odsouzení jsou velmi šikovní. Šili pracovní oděvy pro profesionální firmy. Pak bohužel přišel covid a veškeré kapacity se použily pro vězeňskou službu k výrobě jednorázových plášťů, roušek a podobně. Nyní hledáme program, abychom šicí dílnu, jejíž kapacita je dvacet lidí, udrželi,“ uvedla Kulová.

Nedávno dílnu navštívili zástupci společnosti, která projevila zájem o spolupráce v oblasti šití. „Majitel firmy byl velice mile překvapen. Slíbil, že nám dodají vzorky, aby si nás vyzkoušeli,“ řekla Kulová, podle které může šicí dílna pracovat i ve dvousměnném provozu.

Odsouzení jsou odměňováni v závislosti na výši minimální mzdy. Základ pro standardní osmihodinovou směnu je odměna ve výši 50 procent minimální mzdy. Maximální částka v závislosti na kvalifikaci je 120 procent minimální mzdy.