„Kapr sto deset korun za kilogram, pstruh sto pětačtyřicet, pstruh duhový, co má červené maso, sto pětašedesát a amur, kterých je už jen zbytek, sto patnáct,“ popisoval sortiment.

Ryby tu začali na vánoční stoly prodávat vodohospodáři už před pětadvaceti lety a i letos si z Žermanic vezlo šupináče domů mnoho lidí. Ani nevadilo, že nebyli z místní vodní nádrže, nýbrž z Petrova rybníka v Krnově.

Zima na Ostravici v Beskydech, 16. 12. 2022.
Sněhová nadílka v Beskydech? Pro místní nic extra, vzpomínali na staré časy

Ryby nabízí Povodí Odry v Žermanicích do Vánoc denně od 8 do 17 hodin, a jak Marek upřesnil, včetně vykuchání a zpracovávání.

Nápor teprve příjde

Oproti loňskému roku zdražili šupináči také u jednoho z nejstarších a nejznámějších prodejních míst v moravskoslezské metropoli, u Venuše v Ostravě-Jihu, a to zhruba o deset procent.

Letos kvůli zvyšujícím se nákladům a inflaci tak stojí kilo kapra 127 korun. Amur, který je spíše doplňkovým zbožím, pak 135 korun.

Žermanická přehrada, 30. října 2022, Lučina.
FOTO: Oprava přivaděče do Žermanické přehrady za 165 milionů pokročila

„Ryb je jako vždy dostatek,“ řekl Deníku začátkem týdne prodejce Zdeněk Nehudek, který největší nápor, stejně jako v Žermanicích,  očekává ve čtvrtek 22. prosince a také v pátek 23. prosince - více zde.

Podívejte se také, jak kouzelně vypadá v těchto dnech zasněžená přehrada a její okolí: