Jak lze vidět v supermarketech, lidé se na oslavy konce roku poctivě zásobí šumivým vínem. I proto, že řadu značek obchodníci v těchto dnech nabízejí ve zvýhodněné ceně.

„Teď před silvestrem se jednoznačně nejvíc prodává sekt. Bohužel ne u nás ve vinotéce, ale v supermarketech, které nabízejí šumivé víno nižší i střední kvality za ceny, kterým my nemůžeme konkurovat. Lidé jdou prostě po ceně,“ říká prodavačka z vinotéky na Hlavní třídě v Havířově, kde prodávají značková vína z jihomoravských Mutěnic. „U nás lidé kupují dražší vína a alkohol, jako dárky,“ dodává.

Klub dálkového a zimního plavání Metujští tygři uspořádal 31. prosince 2021 v Náchodě silvestrovský křest začínajících otužilců na tradiční akci Sejdeme se na Metuji.
Letošní silvestr je nejteplejší od roku 1935. Naměřili rekordních 15 stupňů

Jak se shodují majitelé a prodejci z vinoték, silvestrovské nákupy vína pro ně rozhodně nejsou žádné finanční žně. „To spíše před Vánicemi. To lidé kupují vína více, anebo dražší alkohol – whisky nebo aktuálně velmi oblíbené rumy,“ říká prodavačka z vinotéky v karvinském hypermarketu Tesco. „Nějaký sekt prodáme, ale moc ne. Snad ještě prosecco, to lidi na silvestra také berou,“ dodává.

Majitelka Dárkovky v Karviné-Fryštátě Denisa Wizurová spoléhá na stále zákazníky. „Já věřím, že do pátku vyprodám všechen sekt i rumy a whisky, lidé si na svátky dopřávají. Já tu vlastně běžnou bohemku ani nemám, nabízíme dražší sekty z produkce Pavlovínu, ale máme i pravé šampaňské značky Michel Gonet,“ říká Wizurová.

V Karviné se letos konal už 37. ročník Silvestrovského běhu na 10 kilometrů. Vítěz závodu Adam Szymanik.
Po roční pauze Silvestrovský běh v Karviné. Vítěz si ověřoval, jakou má formu

Jak připomíná, její prodejna je jedinou prodejnou typu kdysi běžné „dárkové síně“ ve městě. Jen prodejem vína, kterého nabízí obrovské množství odrůd, by se prý obchod neuživil. „Proto máme doplňkový sortiment - čokolády, bonbony, křupky, prémiový alkohol a samozřejmě dárkově koše a balíčky,“ říká majitelka Dárkovky.

I ona si postěžuje na konkurenci supermarketů, které nabízejí víno za ceny, kterým malý obchodník není schopen konkurovat. „Zato nabízíme sudové víno, které je během celého roku velmi oblíbené. I proto, že je velmi dobré,“ říká Denisa Wizurová.

U autobusové zastávky u Dolu ČSA stojí už několik týdnů nepojízdné auto.
Vrak za zastávkou u Dolu ČSA u Karviné nikoho nezajímá. Nejprve zmizela kola

Zástupce největšího producenta sektů a šumivých vín v Česku, společnosti Bohemia sekt, se netají tím, že hlavní sezona je pro ně právě konec roku. „V loňském roce se nám ale dobře osvědčila letní novinka Bohemia Sekt Ice, které se prodalo více, než jsme čekali, výpadky jsme pak zase měli u jiných produktů kvůli zrušeným firemním akcím, kde se sekt často podává jako uvítací drink,“ říká Ondřej Beránek, ředitel společnosti Bohemia sekt.