Jen během několika posledních měsíců zmizelo z parkovišť Havířova zhruba dvacet vozidel a další desítky takovýchto případů jsou v řešení. „Za změnu legislativy jsme rádi a hned po této změně jsme přistoupili k odstraňování autovraků z našich parkovišť. Buďto na podnět odboru komunálních služeb města, jako správce komunikací, nebo na podnět občanů či Městské policie Havířov. Na základě toho se nám už povedlo odstranit dvacet autovraků a aktuálně se teď řeší dalších padesát případů,“ vyjádřil se k problému náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.
„Nejčastěji je řešeno odstranění vraků vozidel odstavených na místních komunikacích, odstranění vozidel z místních komunikací, na kterých není umístěna registrační značka a odstranění vozidel odstavených déle jak 6 měsíců bez platné technické kontroly na místních komunikacích,“ doplnila k tomu vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.
Odbor komunálních služeb Magistrátu města Havířova letos řešil zatím jen 55 takových zjištěných a ohlášených podnětů. Ve většině případů se podaří po jednání s majitelem vozidla zajistit odstranění vozidla bez platné technické kontroly, případně vraku, přímo majitelem vozidla. Pokud ale nikdo nekomunikuje, po půl roce může město vrak auta ekologicky zlikvidovat.
Před změnou legislativy zákon umožňoval odtah vraku pouze v případě, že měl silně poškozenou karoserii nebo mu chyběl motor. Silnice a veřejná parkoviště se tak stávaly místem pro bezplatné uskladnění nepotřebného a často zcela opuštěného majetku.
Nyní nově vlastník komunikace provozovatele automobilu nejprve vyzve, aby bylo vozidlo vystaveno technické prohlídce nebo bylo odstaveno jinam. Pokud by provozovatel nereagoval, může město odstranit vůz na náklady provozovatele již po dvou měsících.