Města na Karvinsku řeší problém množství volných prostor v centrech. Kdo je viník?

MICHAELA ZORMANOVÁ

„Ano, je to velký problém. V Českém Těšíně je především v historickém centru a na náměstí hodně volných prostorů," potvrdila například mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Důvod? Výše nájmu

V absolutní většině případů jsou tyto prostory majetkem soukromých vlastníků v centru Havířova jsou v objektech společnosti RPG, Stavebního bytového družstva Centrum, ale i dalších majitelů. A právě proto města nemají možnost podmínky pronájmů ovlivňovat.

„Máme za to, že důvodem nezájmu z řad podnikatelů je převážně výše nájmů," říká havířovská mluvčí Eva Wojnarová. Totéž říkají i v jiných městech.

Malé obchůdky prý netáhnou

Zástupce společnosti RPG, která vlastní podstatnou část komerčních prostor ve městech, má ale jiný názor.

„Důvod je prostý. Bytové domy s obchodními prostory v přízemní části se stavěly v době, kdy neexistovala velká nákupní centra. S rozvojem nákupních center lidé začali preferovat obchody a služby pod jednou střechou a řada malých obchůdků zanikla," tvrdí ředitel pro vnější vztahy ve společnosti RPG Petr Handl.

Něco jiného ale říká provozovatelka malé prodejny s oblečením na třídě Osvobození v Karviné, která sídlí v prostorách RPG.

„Pokud by byla možnost mít prodejnu v prostoru patřícímu městu, neváhala bych, bohužel město tolik prostor nemá," uvedla podnikatelka.

Na rozdíl od soukromníků, nebytové prostory, které patří městu, jsou obsazené v absolutní většině.

„Ze 130 městem vlastněných nebytových prostor je jen pět neobsazených," prozradila bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.

Havířov hlásí obsazenost dokonce stoprocentní. Podobně jsou na tom i jiná města.

„Zájem o naše prostory je poměrně velký, takže si většinou při uvolnění nějaké jednotky můžeme i vybírat," doplnila karvinská mluvčí Šárka Swiderová s tím, že o pronájmu prostor rozhoduje rada města.

RPG: Nedáme smlouvu každému

I na to ale mají zástupci společnosti RPG odpověď.

„I my bychom mohli snadno veškeré naše nebytové prostory pronajmout a o zájemce skutečně nemáme nouzi. Ale nechceme naše nebytové prostory pronajímat za každou cenu," uvedl Handl s tím, že nechtějí pronajímat své prostory například provozovatelům heren nebo třeba prodejnám se zbožím pochybného původu.

Zároveň prý kladou důraz na to, aby provoz v jimi pronajatých prostorech nebyl příliš hlučný.

„Navíc v našich nebytových prostorech preferujeme takové obchody a služby, které mají pro obyvatele dané lokality skutečnou přidanou hodnotu," říká Petr Handl.

Jak ale sám připouští, problémy s obsazováním nebytových prostor nemá společnost pouze na vylidňujícím se Karvinsku, ale i v jiných městech.

„Bohužel, někdy se našim nájemcům nepodaří najít si své zákazníky a i přes velmi vstřícné podmínky nájmu musí svou činnost ukončit," dodal Handl.

Pravda je, že kupní síla na Karvinsku skutečně není vysoká. Na druhé straně právě Karviná je městem s nejnižším počtem podnikatelů v Česku a města s obsazováním svých prostor, jak už bylo řečeno, problém nemají, je tedy možné, že zakopaný pes je v tom, že nájemci holt mají jinou představu o vstřícnosti.