Je potřeba zdůraznit, že nařízení ministerstva se týká opravdu jen kovů. Za ostatní sběrné suroviny se peníze budou „na ruku" vyplácet běžně dál. Pro lidi ze sběren to ale i tak znamená komplikace a práci navíc.

„Jsem samozřejmě plně připraven a vyhlášku budu respektovat. Mimo jiné to bude zbytečné papírování navíc a lidé, tedy i běžní a poctiví občané, na tom budou kráceni třeba také o poplatky za převody, které si účtují banky," říká majitel jedné ze sběren na Karvinsku Jan Rangl.

Důvodem zavedení nové vyhlášky je podle ministerstva především větší transparentnost toho, kdo, jak často a kolik kovového šrotu do sběren nosí. A s tím spojené potlačení zlodějen, které s kovy žel rovněž souvisí.

Bude se více krást?

Jenže majitelé sběren vidí problém poněkud jinak. „Většina takzvaných šroťáků ani nemá účty. A složenky vypsané na své jméno také chtít nebudou. Všichni jsou zároveň na sociálních dávkách a podle vypsaných složenek je pak prokazatelné, že mají i tento přivýdělek a o sociálku by tak mohli přijít," podotkl jeden z lidí z místních sběren.

„Když jsme se jich ptali, jak to budou řešit, řekla nám většina z nich, že prostě začnou zase krást, vykrádat, žebrat kolem marketů a další tyto věci. Lidově řečeno, takhle takový člověk někde našel nebo sebral na zahradě pár starých trubek, teď půjde, trubky nechá ležet, ale rovnou vykrade barák," zní také jeden z dalších názorů.

Opatření bude víc

Ministerstvo ale říká, že zavedení bezhotovostního styku za kovy je jen jednou z věcí, které letos v dané problematice chystá. Už za pár měsíců by měl začít platit celý nový zákon věnovaný této problematice. Jeho znění v pondělí schválila vláda.

„A chystáme i další kroky, které chce pan ministr řešit na meziresortní úrovni s dalšími ministerstvy, které se týkají třeba i sociálních problémů a dalších věcí, jež s kriminalitou a přestupky kolem získávání a zpeněžování sběrných surovin souvisí," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Jako lepší způsob, než rovněž diskutovaný úplný zákaz výkupu, vidí bezhotovostní styk například ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

„Jenže vyhláška je v tuto chvíli jen jakýsi mezistupeň. Funkční to může být ve chvíli, kdy vyjde připravovaná novela zákona a bude zřejmé, které způsoby bezhotovostních plateb jsou možné," míní Havelka.

Nový zákon pak bude ukládat právě jen možnosti platby složenkou, či převodem na účet.

„My jsme ale chtěli situaci začít řešit už nyní, než zákon začne platit, a proto jsme zatím zavedli tuto vyhlášku," doplnila mluvčí ministerstva.