Prvního března ale začne platit vyhláška, kterou zavádí ministerstvo životního prostředí, a ta říká, že za kovy dostanete své peníze už jedině bezhotovostní cestou.

Pokuta až milion

„V případě porušení vyhlášky může provozovateli sběrny hrozit pokuta až jeden milion korun nebo také odebrání licence," řekla Deníku mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Vyhláška má být jedním z kroků, jak snížit kriminalitu, která se váže na krádeže kovových materiálů a jejich odevzdávání do sběren. Podle samotných provozovatelů sběren ale něco takového pouze všem zkomplikuje život, a svůj účel stejně nesplní.

„Víte, kolik jenom přibude práce s různým papírováním? A dokážete si představit, jak budeme řešit bezhotovostní styk s někým, kdo přinese odevzdat věci třeba jen za třicet korun?" komentovala novou vyhlášku například pracovnice jedné z českotěšínských sběren, která ale nechtěla uvést své jméno.

„Vadí mi, jak jsme pořád všechny sběrny házené do jednoho pytle a pořád se mluví jen o odevzdávání kradených věcí. Jenže skutečnost je úplně jiná. Ano. Docházejí k nám také lidé, kteří žijí z minima, důchodci a podobní, kteří jsou rádi, když někde najdou nebo na půdě objeví kousek železa a můžou si přilepšit pár desítkami korun. Rozhodně nejde o nějaké zloděje. Kdo z nich má ale například účet, to opravdu nevím," dodala žena.

Jednotná pravidla pro všechny. To je podle oslovených provozovatelů místních sběren jediná možnost, která v praxi může skutečně kriminalitě nabalující se na sběrny zabránit.

„Proč není stanovená jednotná provozní doba, proč jsou tolerovány sběrny, které mají otevřeno non-stop?

Je přece jasné, že v noci tam asi obyčejní, poctiví klienti nechodí. Proč mají licenci i sběrny, které vykupují jen a pouze barevné kovy? Toto by se mělo řešit a mělo by to daleko větší užitek než nějaký bezhotovostní styk," shodují se lidé ze sběren.

Okrádá se stát?

Provozovatel jedné z petrovických sběren Jan Rangl zase upozorňuje, že něco takového vlastně může poškodit i samotný stát, který při tom vyhlášku zavádí.

„Víte, pro mnohé lidi přeci nebude žádný problém jezdit se sběrem do nedalekého Polska nebo na Slovensko. Tam dostanou peníze na ruku a bez jakýchkoli dalších problémů okolo. Stát tak jen bude ztrácet na daních, sběrny budou přicházet o klienty, to se může projevit i na vyšší nezaměstnanosti a podobně," říká Jan Rangl.

Bezhotovostní styk může podle některých provozovatelů sběren zvýšit i kriminalitu.

„Ano, jsou i lidé, kteří k nám přicházejí odevzdávat pár trubek, aby měli na svou krabici vína. Tihle účet nikdy neměli ani mít nebudou. A je přece jasné, že když své peníze nedostanou ve sběrně, začnou je shánět úplně jinými způsoby, takže přibude loupeží, vykrádání a podobných činů," dodávají provozovatelé výkupen sběru z Karvinska.