Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakázat výkup šrotu? Některé obce zatím váhají

Karvinsko – Zatímco bohumínští zastupitelé minulý týden obecní vyhláškou zakázali výkup kovového šrotu v komerčních sběrnách, aby zamezili množství krádeží železných předmětů na území města, jiná města s přijetím této vyhlášky zatím, váhají.

23.6.2014 4
SDÍLEJ:

Vykupují se i koleje. Foto: Archiv Deníku

Havířovští jsou k zákazu výkupu šrotu formou obecní vyhlášky skeptičtí. „Dle mého názoru tuto oblast nelze regulovat obecně závaznou vyhláškou. Podle seznamu vydaných ministerstvem vnitra není toto oblastí, které lze takto regulovat," řekl Jiří Revenda, vedoucího odboru komunálních služeb havířovského magistrátu.

Naopak ekonomický náměstek havířovského primátora Eduard Heczko si myslí, že je to správný postup. „Já osobně jsem jednoznačně pro zákaz. Určitě se tím budeme také zabývat," řekl Heczko s tím, že si chtějí počkat na první ohlasy na tuto legislativní úpravu.

Podobně se k problematice staví i v Orlové. „Vedení města si vyžádalo od obcí, které se zapojily, znění obecně závazné vyhlášky a předpokládáme, že se touto problematikou budou orgány města zabývat," uvedl místostarosta Martin Sliwka.

Dolnolutyňští mají vyhlášku o zákazu výkupu železného šrotu v obci schvalovat zítra. Starosta obce Pavel Buzek ale nepřepodkládá, že by neprošla.

Také Karviná se chystá upravit vyhlášku o nakládání s odpady na území města tak, aby minimalizovala škody (nejen) na veřejném majetku a zamezila sběračům kovů si nelegálně vydělávat – leckdy statisíce. „Obec může již dnes stanovit obecně závaznou vyhláškou povinnost pro fyzické osoby odevzdávat kovy a papír do sběrného dvora technických služeb, ale aby obecně závazná vyhláška byla efektivně vymahatelná, musí Ministerstvo životního prostředí novelizovat vyhlášku o podrobnostech nakládání s odpady.

Ze sběrného dvora bychom pak my odevzdali suroviny do sběren. Máme už pozitivní odezvu z ministerstva životního prostředí a předpokládáme, že nám vyhoví," řekl primátor Tomáš Hanzel.

Rychvaldští chtějí více informací

Zastupitelé Rychvaldu projednávání vyhlášky minulý týden odložili. Její odpůrci argumentovali tím, že potřebují více informací. „I přes hodinovou diskusi vyhláška neprošla, přestože jsme se snažili vše vysvětlit, zastupitelé chtěli ještě více informací," neskrývala své zklamání Kapková. Zastupitelé se ale vyhláškou budou znovu zabývat na svém nejbližším jednání.

Bohumínská vyhláška zakazující výkup kovového šrotu počítá se tím, že odpad budou odebírat pouze městské sběrné dvory, a to zdarma. Novinka začne platit od nového roku. Bohumínští se k tomu kroku odhodlali jako první v republice po neblahých zkušenostech z posledních let, kdy zloději kovů ve městě kradou doslova, co vidí. „Naši strážníci řeší denně krádeže kovů a podle statistik bohumínské sběrny vykoupí za čtvrt roku 500 tun kovů,"
uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Konečné slovo s této věci bude mít ministerstvo vnitra, které může vyhlášku „shodit ze stolu". Bohumínští však tvrdí, že podobu vyhlášky s ministerstvem konzultovali a je v souladu se zákonem o odpadech.

Zdeněk Trojek, majitel společnosti Trojek zabývající se odpadovým hospodářstvím, se domnívá, že bohumínská vyhláška je v rozporu se zákonem o odpadech. „Je to výrazné omezené podnikatelské činnosti a zřejmě budou nejenom z naší strany, ale i ze strany dalších podnikatelských subjektů činěny určité kroky," uvedl Trojek.

Autor: Tomáš Januszek, ČTK

23.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na mítinku v Bohumíně 17. října 2017.
18

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Škaredé, rozbité a špinavé. Tak popisují cestující českotěšínské autobusové nádraží, po jehož opravě volají už několik let.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení