S ohledem na stále aktuálnější potřebu hledat lidem opouštějících doly nové zaměstnání zjišťoval Deník aktuální situaci u jedné z manažerek Nové šichty Vandy Vojtkové.

Program Nová šichta funguje zhruba 8 měsíců. Jaké jsou vaše zkušenosti při hledání a zprostředkování zaměstnání pro lidi, kteří opouštějí šachty?

Ze strany zaměstnavatelů jsme se setkali s velkým zájmem. Největší poptávka je v tradičních průmyslových oborech regionu, jako jsou hutnictví, strojírenství či kovovýroba. Nábor provádějí také nadnárodní společnosti podnikající například v automobilovém průmyslu či maloobchodu. Ze strany propuštěných zaměstnanců odhadujeme, že zhruba třetina propuštěných v roce 2015 se přihlásila do programu. Vzhledem k tomu, že většina propuštěných zaměstnanců byla krátce před či už v důchodovém věku, to považujeme docela za úspěch.

close Manažerka Nové šichty Vanda Vojtková. zoom_in Objevily se v průběhu doby nějaké zádrhele, se kterými jste při startu nepočítali? Myslím například to, že lidé nabízenou práci odmítají, nelíbí se jim výše mzdy, protože je menší než na šachtě, vymlouvají se na zdravotní problémy a podobně?

Ty nároky jsou velmi individuální. Jednomu vyhovuje to, druhému zase ono. Nelze říct, že by některý z klientů, s kterými jsem pracovala, měl nějaké přehnané nároky na mzdu. Většinou jsou si vědomi toho, že v regionu nenaleznou práci stejně placenou jako v dole. Navíc v Moravskoslezském kraji máme velkorysé a zodpovědné zaměstnavatele, takže pro Novou šichtu bývá problém spolupracovat se zaměstnavateli, kteří za namáhavou práci nabízejí minimální hodinovou mzdu. Zdravotní problémy havíři bohužel mají. Práce v dole člověka poznamená a zvláště starší ročníky mají v důsledku zdravotních potíží omezené možnosti, co se týče výběru zaměstnání.

Firma ohlásila na příští roky masivní propouštění. Je jasné, že asi pro všechny zájemce o práci nové zaměstnání nenajdete, ale jste aspoň schopna říci, ve kterých oborech je největší šanci novou práci sehnat, o jaké pozice mají zaměstnavatelé největší zájem, zda mají i specifické požadavky, které lidé opouštějící šachty těžko splňují?

K těm už zmíněným oborům bych doplnila stavebnictví, kde nacházejí uplatnění naši přípraváři-raziči. Nabídky na tyto profese přicházejí z celé republiky a v Nové šichtě máme klienty, kteří jsou ochotni či dokonce chtějí cestovat za prací. Nabízeny jsou dělnické profese, velký hlad je po elektrikářích, strojnících, obráběčích kovů, zámečnících. Průmyslové podniky potřebují lidi do obslužných procesů. V regionu je velký nedostatek řidičů autobusů. Zaměstnavatelé buď nabízejí zaškolení, nebo kariérní postup. Pokud mají zaměstnavatelé speciální požadavky, pomáháme našim klientům s výběrem vhodné rekvalifikace, kterou pro ně pak efektivně zajišťuje úřad práce. Zároveň máme zkušenosti a možnosti zorganizovat hromadné nábory.

Mají podnikatelé o bývalé lidi ze šachet zájem?

Ano, mají.

Taky by mě zajímalo, zda jsou pracovní místa, která lidem zprostředkováváte, v místě jejich bydliště, nebo musejí dojíždět do sousedního města, nebo dokonce mimo okres. Prostě vše, co je s tím spojeno za „drobné" komplikace, oproti stavu: „Jsem z Orlové či Karviné, pracuji na Dole Lazy a do práce to mám 20 minut autobusem, 10 minut autem".

Snažíme se hledat příležitosti všude, takže pokud je například v Rychvaldě podnik, který hledá údržbáře, a my máme v programu klienta, který je z Rychvaldu a nechce dojíždět, tak ho s touto nabídkou oslovíme. Pravdou ale je, že obecně je dojíždění pro klienty překážkou, a k tomu, aby na ně přistoupili, musí existovat nějaká motivace. Ta přichází většinou po vyčerpání možností v místě bydliště či od zaměstnavatele. Nicméně je to velmi individuální. Několik našich klientů například projevilo zájem pracovat pro společnost na opracování odlitků v Karlovarském kraji, která nabízí velmi zajímavé podmínky. Jeden z těchto klientů už v této firmě pracuje.

Kromě zprostředkování práce má program Nová šichta pomáhat bývalým lidem z hornictví, kteří chtějí začít podnikat. Jak se vám (a jim) daří v této sféře? Máte nějaká čísla, kolik lidí si založilo živnost a fungují?

Tak bohužel v této oblasti je podstatně menší účast. Ostravsko a Karvinsko jsou tradičně spíše regiony velkých zaměstnavatelů. Dosud jsme pracovali se čtyřmi klienty. Dva z nich od myšlenky podnikat zatím ustoupili, s jedním pracujeme dál. Jeden klient rozjel svůj business, a vzhledem k jeho nadšení a odhodlání věřím, že bude úspěšný. V tuhle chvíli by však bylo ještě předčasné něco hodnotit. Úspěšné příběhy o havířích-podnikatelích však máme, přestože nerozjeli svůj business s naší pomocí, ale ještě před vznikem Nové šichty. Podnikají v různých oborech, od auto-moto, přes provoz čistíren odpadních vod, obchodnické živnosti, výživové poradenství nebo organizování dobročinných rockových festivalů.