Většina z nich si nemyslí, že by právě zdražování mělo být krokem, který národ od sklenky bude odvádět.

„Omezení konzumace by to zřejmě přineslo, jenže zároveň by se část konzumentů přesunula k černému trhu. A co dokáže černý trh s levným alkoholem, máme všichni z metanolové aféry v živé paměti, a nikdo z nás by to určitě nechtěl znova,“ uvedl například karvinský primátor Tomáš Hanzel, který souhlasí spíše s přísnými kontrolami i pravidly pro samotné výrobce ostrých moků.

„Ve svém okolí nemám možnost objektivně posoudit to, jak moc Češi holdují alkoholu. Samozřejmě vnímám, že existují určité skupiny lidí, které k němu mají blízko. A upřímně si nemyslím, že těmto lidem zabrání zvýšení ceny alkoholu v jeho konzumaci,“ podotkla k problematice havířovská primátorka Jana Feberová.

Podle bohumínského starosty Petra Víchy jsou dané výzkumy zřejmě poměrně objektivní. Ani on ale cestu od vrávoravých kroků k větší střízlivosti nevidí ve zdražování.

„Podobně se to přece dělo u cigaret, a nemám dojem, že lidé by kouřili méně,“ řekl.

Posuzovat, nakolik lidé v regionu pijí příliš, či nikoli, nechce orlovská místostarostka Petra Ječmionková. Také ona ale zdražování lihovin nefandí.

„Rozhodně si nemyslím, že by zvýšení cen alkoholu vedlo k celonárodnímu omezení jeho konzumace,“ řekla jasně.

„Neházel bych všechny do jednoho pytle. Někdo pije více a někdo méně. Nepotkávám na ulici ve větší míře podnapilé lidi. Co mi ale dělá starosti, je to, když pijí rodiče malých dětí, a o děti se nestarají,“ podotkl pak karvinský náměstek primátora Miroslav Hajdušík. Také on po zkušenostech se zdražováním cigaret, které omezení kouření nepřineslo, s přímou úměrou dražší alkohol = menší konzumace nesouhlasí. „Je důležité se hlavně zaměřit na to, aby se alkohol neprodával nezletilým osobám,“ dodal pak k této problematice.

V dětech a prevenci vidí budoucnost i karvinský primátor. „Dobrou práci odvádí například naše městská policie, protože mimo jiné pořádá besedy s dětmi na školách o různých typech závislostí a jejich následcích, včetně té alkoholové,“ dodal Tomáš Hanzel.

Válečný veterán Attila Fabián s manželkou Ilonou.
Válečný veterán zvládá díky lásce i obrovské vůli největší životní boj