Ovšem háčky to má hned dva: tyto nadstandardní sumy vydělávají lidé, kteří nezřídka pobírají sociální dávky a navíc šrot, který vozí do sběren, bývá často kradený.

Že tento problém rozhodně není nafouknutý, dokazují zjištění úředníků a zkušenosti policistů. „Oznámení o krádeži kovových předmětů dostáváme téměř denně," potvrdila karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

„Krade se úplně všechno," říká majitel jedné nejmenované karvinské sběrny, který si přál zůstat v anonymitě. „Nejhorší na tom je, že my, kteří šrot vykupujeme, z toho máme akorát problémy. Jak já mám poznat, že to železo není kradené? Prakticky denně tu mám policisty nebo strážníky, kteří si fotí to, co mi sem sběrači přivezli a za co jsem jim ještě nezaplatil. Podle zákona totiž musím nechat přijatý šrot 48 hodin ležet, jestli si pro něj náhodou někdo nepřijde, protože se přijde na to, že mu byly ty železné, měděné nebo jiné kovové věci ukradeny," říká majitel sběrny. Odhaduje, že sběrači kovů přinesou měsíčně do některé ze sběren v jisté karvinské lokalitě stovky tun železného šrotu.

Že je to situace aktuální dokazuje i případ z uplynulého víkendu, kdy ze střechy jednoho z domů v Makarenkově ulici v Karviné-Novém Městě někdo ukradl zemnící měděný kabel za 40 tisíc korun

V Orlové zase jednu dobu ve velkém mizela těžká železná víka od kanálů. „Nahradili jsme je pryžovými," říká mluvčí města Nataša Cibulková. Dodala ale, že problémy se sběrači kovů mají zřejmě podobný všude. „Každou chvíli dopadnou strážníci lidi, kteří mají na vozíku železný šrot, ale například také zábradlí, okapy nebo různé kabely, které obsahují barevné kovy," říká Nataša Cibulková.

Statisíce korun za kradený šrot

Že je „železný byznys" výnosný, potvrzují záznamy, jež sběrny vedou o vykupované komoditě, i člověku, který ji odevzdal. Právě z nich čerpají kontroloři a policisté informace. Mnohdy jsou doslova šokováni zjištěním, že si někteří lidé takto přijdou i na desetitisíce korun měsíčně.

„Během kontrol v loňském roce jsme zjistili, že si jeden nejmenovaný člověk takto během dvou sledovaných měsíců přišel na 146 tisíc korun. Dotyčný navíc pobíral dávky v hmotné nouzi," popsala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Kontroloři to tehdy ohlásili úřadu práce a také policii s tím, že mají podezření na zneužívání dávek a podvod. Jenže to se někdy špatně prokazuje. Sběrači jsou totiž tak „chytří", že se prokazují falešnými nebo ukradenými doklady. A pokud dotyčný tvrdí, že on osobně šrot neodevzdával, nikdo mu nic nemůže prokázat. V několika případech však úřad práce dávky odebral nebo snížil.

Ukradený kanál.

Přísné kontroly, změna zákona

To, co dělají sběrači, nebo spíše zloději kovů, je nejen nezákonné, ale také nebezpečné. Nejen že mizí měděné okapy nebo kabely, ale ztrácejí se také litinové mříže, svodidla a zábradlí. Kromě obrovských finančních ztrát, které musí správci silnic hradit, je takto ohrožována i bezpečnost všech, kteří se pohybují na cestách a chodnících.

Jak tomuto chaosu zabránit? Majitel karvinské sběrny je pro zpřísnění kontrol výkupu. „Zákon by měl stanovit striktní pravidla o výkupu šrotu od fyzických osob. Bez toho se nic nemění," tvrdí muž.

Podobného názoru je karvinský primátor, který nedávno navrhnul radě kraje legislativní změny. „Sběrny by měly být pod větší kontrolou, ať už přímo provozované obcemi, nebo jejich organizacemi, například technickými službami. Některé komodity by směly odevzdávat opravdu jen právnické osoby a obce by také měly mít možnost vyhláškami upravit místa pro sběrny a ovlivnit provozní dobu. Je docela hloupé, že když sběrny fungují i o nedělích a třeba na sídlištích," říká primátor Tomáš Hanzel.