Takto vidí hostinští z obcí na Karvinsku svou budoucnost, pokud by začal platit zákon zakazující plošně kouření ve všech restauracích a hospodách v republice. Příští týden o něm mají hlasovat poslanci. Znění zákona se spoustou dalších represí dopadajících na hostinské a provozovatele barů podporuje i náš krajan a současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Nesmysl a krach

„Nedokážu si to představit. Jsme závislí na našich štamgastech a nemáme tak velký pohyb hostů jako ve městech. Většina štamgastů jsou kuřáci roky zvyklí na to, dát si k pivku i svoji cigaretu. Když je budu muset posílat s každou cigaretou ven, pošlou mě někam, nebo přestanou chodit. Co bude dál, je jasné. Pokles tržeb a boj o holé přežití," říká provozovatelka restaurace Dělnický dům v Albrechticích Pavla Křižanská.

„Byla by to opravdu hloupost. Kouří naprostá většina našich hostů a všichni jsou zvyklí, že cigareta k pivu prostě patří. Jsem tady v nájmu teprve několik týdnů, ale obávám se, že po zavedení takového zákona by stačilo několik týdnů k tomu, abych celý podnik zase rovnou zavřela," komentuje velmi podobně daný zákon také Ildiko Stablová, provozní restaurace Národní dům v Doubravě.

„Něco takového bych chápal v takzvaně lepších podnicích, nebo v restauracích v době podávání jídla. V klasické vesnické hospodě, kde roky chodí stále stejní štamgasti a naprostá většina z nich jsou zároveň i kuřáci, to ale nedává žádný smysl, a navíc to naši živnost ohrožuje," říká v podstatě totéž také majitel hospůdky Na Růžku v Dětmarovicích Petr Jaglář.

Jenže, například ministr zdravotnictví a tým jeho zaměstnanců jsou neoblomní. „Zákon provede řadu potřebných změn s hlavním cílem snížit užívání návykových látek, včetně spotřeby tabáku či alkoholu," odpověděla včera Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Chráníme zdraví

Ministerstvo je pak neoblomné i vůči názorům lidí, kteří z vlastní praxe vědí, o čem hovoří, tedy samotných hostinských. Podle něj třeba řada zahraničních studií prokázala pro hospody dokonce pozitivní nebo žádný ekonomický dopad tohoto opatření.

„Ministerstvo udílení výjimek z úplného zákazu kouření ve vnitřních prostorech pro žádnou kategorii provozoven stravovacích služeb neplánuje, a to zejména vzhledem k zajištění ochrany zdraví zaměstnanců a hostů těchto zařízení. Nutno podotknout, že zavedení úplného zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb má i podporu veřejnosti," zní reakce mluvčí ministerstva.

Jak již bylo řečeno, o přijetí zákona mají naši poslanci hlasovat již v nejbližších dnech. A jak ukazují předběžné průzkumy některých českých médií, má tento kontroverzní zákon docela velké šance.