K události došlo kolem desáté hodiny v domě na ulici U Stromovky. O záměru sebevraždy informovala policii přítelkyně psychopata. „Na místo vyjely dvě dvoučlenné hlídky, které se snažily muže od sebevražedného úmyslu odradit,“ potvrdila okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Policisté přišli k bytu ve třetím patře. Když zaklepali, muž jim otevřel a pozval je dovnitř. „On normálně řekl, abychom šli dál. Když jsme byli v předsíni, on zašel za roh a najednou to bouchlo,“ popsal kritické okamžiky jeden z policistů.

Policisté potvrdili, že v bytě byl benzín. Měl být napuštěný ve vaně i rozlitý na podlaze. Sousedé z domu řekli, že muž do bytu přinesl několik kanystrů.

Policisty v bytě zasáhla tlaková vlna a v okamžiku i plameny. Všichni čtyři utrpěli lehké popáleniny. Žár jim sežehl vlasy a odkryté části pokožky. Tlaková vlna je odhodila na zdi a zasypala nábytkem. „Já byl na chodbě a tlaková vlna mě odhodila na dveře sousedního bytu. Těmi jsem proletěl,“ doplnil další policista. Dva jeho nejhůře zasažení parťáci mají vedle popálenin a odřenin také roztrhané uniformy. Všichni čtyři však vyvázli v relativně dobrém stavu a především živí. Stačilo velmi málo a obětí mohlo být více.

Vyšinutý sebevrah tolik štěstí neměl a jeho záměr mu vyšel beze zbytku. Jeho tělo se našlo seškvařené až po úplném uhašení požáru. Ten zachvátil nejen jeho byt, ale také domácnost nad ním. Další byty jsou poškozeny vodou, kterou hasiči použili při hašení.

O tom, že hašení bylo velmi obtížné, svědčí totální vyčerpání těch hasičů, kteří šli přímo do ohně. Venku se museli dlouze vydýchávat a kolegové je kvůli přehřátí ochlazovali.

Dům prohlédl i statik. Výbuch byt silně poškodil. Exploze vyrazila všechny dveře a okna. Okenní rámy, kusy nábytku, květináče a další věci vyletěly na ulici i do dvorku, kde poškodily zaparkovaná auta.

Jak se ukazuje z průběhu prvotního vyšetřování, následky mohly být skutečně mnohem horší, nebýt včasného varování. Policisté si totiž na místo hned po oznámení pokusu o sebevraždu přizvali hasiče. „My jsme vyjeli na místo původně k otevírání bytu. Když jsme dojeli, byl už byt v plamenech,“ potvrdili zasahující hasiči. Hned proto začali hasit a povolávali posily ze své stanice i okolních zbrojnic.

Na místo přijel také zástupce společnosti RPG, která dům vlastní. „Dům byl nedávno rekonstruován. Vyměněny byly okna, opravena byla i střecha. Nájemníkům, kteří to potřebují, nabízíme dočasné náhradní ubytování,“ řekl Petr Handl.

Podle sdělení lékaře, který společně s posádkou záchranné služby ošetřoval zraněné policisty, je jejich stav dobrý. Zranění považuje za lehká. Dva policisté mohli zůstat na místě, dva odvezla sanitka k ošetření do nemocnice. „Doufám, že mě nejpozději večer pustí domů, abych to mohl jít zapít na hornické slavnosti,“ staral se jeden z policistů. Na místo a potom i do nemocnice za svými lidmi přispěchal také jejich nadřízený, vedoucí obvodního oddělení Martin Dobeš i okresní policejní ředitel Martin Hrinko. "Naše policisty oceňuji především za to, že už když vstoupili do vchodu a cítili zápach benzinu, okamžitě vybízeli nájemníky, aby dům opustili," řekl okresní policejní ředitel Martin Hrinko.

Lehce zraněna je také družka sebevraha.

Způsobená škoda na domě se odhaduje na více než jeden milion korun.