K požárům suché trávy dochází na jaře každoročně. Rizikové období trvá až do chvíle, než se tráva zazelená a neproroste natolik, aby plameny neměly šanci. Požár přitom většinou nevzniká samovolně, ale bývá založen úmyslně nebo z nedbalosti lidí.

Taková byla s největší pravděpodobností i příčina požáru, který vzplál v pátek vpodvečer pod letním kinem. Plameny nejdříve zadusali strážníci městské policie a úplné dohašení provedli hasiči, kteří porost prolili vodou.

Kvůli vysokému nebezpečí popálenin a také s ohledem na život zvířat je zakázáno vypalovat trávu, jak se s oblibou činilo v minulosti. Především starší lidé se mylně domnívají, že malý ohýnek dokáží uhlídat. Většinou jsou zaskočeni, jak rychle vlivem větru nabere na síle a zachvátí velké plochy.

Hasiči na Karvinsku mají ještě v živé paměti babičku, které na svém pozemku vypalovala trávu tak, že za sebou táhla malý vozík s propan-butanovou bombou a hořákem postupně zapalovala trávu. Oheň jí přerostl přes hlavu a zdolat ho museli hasiči.

V průběhu víkendu bylo na územíá celého Karvinska i kraje hlášeno několik požárů trávy a suchého porostu.