Devatenáctiletý M. S. trpí úchylkou pyromanství, kdy mu dělá velmi dobře pohled na plápolající ohýnek. Zpravidla zapaluje plastové kontejnery, ale ještě jako mladistvý se jednou pokoušel vhodit hořící zapalovač do ventilace havířovského magistrátu.

Právě jednorázové zapalovače jsou zdrojem prudkého vzplanutí. Žhář je před útokem upraví, aby plyn způsobil silný plamen a zapálil obsah kontejneru. Za roky svého působení jich má na svědomí několik desítek.

Duševní stav mladíka už zkoumali odborníci. Dosud však tvrdili, že je za své jednání plně zodpovědný a svou úchylku je schopen ovládat. Jako dostačující proto doporučili pouze ambulantní návštěvy psychologa.

Poslední žhářský útok se odehrál v úterý večer. Pyroman se vydal na žhářskou výpravu ze svého bydliště poblíž KD Radost na jízdním kole. Jeho pozornost zaujaly kontejnery za hlavní poštou, jen nedaleko policejního okrsku. Jeho pohybu kolem popelnic si však všimli lidé, kteří ho dokázali strážníkům popsat.

Zatímco jedna hlídka volala na místo hasiče a prohledávala okolí, zda nehoří další kontejnery, další hlídka se přemístila k bydlišti podezřelého. Tam ho po několika minutách zastihla. Republikoví policisté si pro něj přišli ráno, aby ho vyslechli.

„Mladý muž se k činu přiznal. V současné době je v naší cele a bude rozhodováno o tom, zda na něj soud uvalí vazbu, nebo bude propuštěn na svobodu,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Kus.