Požár byl hasičům hlášen v neděli krátce před nedělní druhou hodinou ranní v areálu garáží v ulici Na Rajčuli. Plameny nezpůsobily příliš velkou škodu. Ta je odhadována na pouhé dva tisíce korun. Jako první byli na místě strážníci městské policie, kteří plameny částečně zdolali. Dohašení provedli hasiči. Okolnosti začali vyšetřovat jak specialista na vyšetřování příčin požárů, tak policisté.

„Dva zranění byli převezeni do místní nemocnice, kde jsou zatím ponecháni na pozorování. Jednalo se o požár garáže, ve které dotyční s největší pravděpodobností přespávali. Podle všeho šlo o bezdomovce. Příčiny vzniku požáru jsou zatím předmětem vyšetřování, ale patrně šlo o úmyslné zapálení. Na místo přijel i specialista se psem cvičeným na vyhledávání hořlavin,“ informoval policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Další vyšetřování skutečně potvrdilo, že požár byl dílem žháře. Ten už je v cele.

Policisté z úmyslného založení ohně viní pětačtyřicetiletého muže. Toho už obvinili z pokusu vraždy s tím, že se pokusil upálit osoby, které pobývaly v garáži.

„Dveře garáže zjistil z venku a znemožnil tak osobám únik. Po jedné hodině ranní přišel do areálu řadových garáží. Hlavou se mu honil zákeřný plán, který je možné charakterizovat jako snahu o upálení dvou osob. Zamířil k jedné z garáží. Věděl, že v ní přespávají dvě osoby, 55letá žena a o čtyři roky mladší muž. Z venku zajistil plechová vrata garáže a cíleně tak znemožnil jejich otevření. Před objekt poté naskládal různý materiál, který si přinesl, a zapálil ho. Věci začaly hořet a osoby uvnitř se ocitly v přímém ohrožení života. Mohly uhořet, nebo se udusit. Muž a žena, kteří se v garáži nacházeli, si vzniklého požáru naštěstí všimli a přivolali strážníky městské policie. Strážníci pohotově zareagovali a požár uhasili. Otevřeli zvenku zajištěná vrata a umožnili tak dvojici včasný únik z pasti,“ informovala policejní mluvčí Soňa Štětínská.

V akci byl i služební pes Dax

Na místo se po oznámení dostavili policisté Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Karviná. Na místo přijeli také pracovníci odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství, kteří zajistili stopy a budou je vyhodnocovat. „Specialisté vyhotoví různé znalecké posudky, mimo jiné i z odvětví chemie. Vzhledem k charakteru skutku, tedy požáru, byl do Orlové přivolán také psovod ze skupiny speciálních kynologických činností krajského ředitelství se služebním psem. Pes Dax označil určité místo, což je jistým vodítkem pro další vyšetřování, nicméně veškeré okolnosti zahoření jsou součástí probíhajících znaleckých expertiz. Ke služebnímu psu je možné dodat, že se jedná o šestiletého německého ovčáka, který je specialistou na vyhledávání akcelerantů hoření,“ doplnila Štětínská.

Kriminalistům se podařilo zjistit, že bezdomovecká dvojice se nepohodla s několika lidmi. Prověřování došli až ke konkrétnímu podezřelému. „Vzhledem k závažnosti zjištěných skutečností si prověřování případu převzali v pondělí od kolegů z Karviné policisté služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství. Navázali na prověřování karvinských policistů a za vzájemné spolupráce zadrželi v pondělí navečer 45letého podezřelého. Zadržení předcházela opravdu intenzivní práce kriminalistů. Zadržený muž byl pod vlivem alkoholu a byl proto umístěn na protialkoholní stanici. Kriminalisté mu po vystřízlivění v úterý v dopoledních hodinách sdělili obvinění z pokusu trestného činu vraždy. Zákon stanoví trestní sazbu v rozmezí od patnácti do dvaceti let nebo výjimečný trest,“ dodala mluvčí.

Motivem byla asi msta

Obviněný muž se k činu přiznává. Jak vypověděl, s dvojicí se znal. „Jednou z prověřovaných verzí je, že předmětný zákeřný skutek spáchal vzhledem k dlouhodobým neshodám s mužem a ženou. Zřejmě se jim chtěl takto pomstít. Policisté podají státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby,“ doplnila mluvčí Štětínská.

K jednomu z podobných případů, který skočil tragicky, došlo před několika dny v sousedním Petřvaldě. Čtěte ZDE.