Ve čtvrtek večer vše začalo chvíli před 21. hodinou podpálením automobilu na parkovišti v ulici Karolíny Světlé. Žhář tam podpálil jedno auto, od kterého vzplál také vedle stojící vůz. Dalšímu rozšíření ohně zabránili hasiči.

Bezprostředně po uhašení automobilů byli hasiči voláni k požáru garáže v garážnickém areálu Na Pavlasůvce v městské části Prostřední Suchá. Požár byl hlášen chvíli po půl desáté. Oheň zničil jedno zaparkované auto a poškodil tři garáže.

Chvíli poté museli hasiči spěchat k dalšímu požáru. Hlídka městské policie je volala do ulice 17. listopadu, kde bylo podpáleno další auto.

"U tří požárů zasahovalo celkem devět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Celková škoda byla předběžně odhadnuta na 400 tisíc korun. Oheň poškodil tři garáže, jedno garážované auto a pět vozidel na parkovištích," informoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Svědci popsali pachatele i automobil, kterým odjel. Mělo se jednat o stříbrný chrysler kabriolet s černou střechou. Už z tohoto popisu policie začala mít podezření, o koho se jedná a co za žhářstvím stojí. Osoby jsou totiž namočeny do vleklejšího sporu.

Poškozenou garáž i ohořelé vozy důkladně prohlédli technici hasičů i policie. Vzhledem k okolnostem se případem začali zabývat kriminalisté.

Na základě popisu vozidla si strážníci a policisté začali všímat podezřelých v ulicích. Jedna autohlídka měla štěstí. Strhla se dvacetiminutová honička, kterou prchající řidič nezvládl a havaroval.

Ze žháře se stal hazardér, který při zběsilé jízdě havaroval

Ve tři čtvrtě na jedenáct si autohlídka městské policie všimla na ulici U Stromovky podezřelého vozidla, které odpovídalo popisu ze žhářských útoků. Strážníci proto okamžitě začali auto sledovat a informovali další hlídky a republikovou policii. Řidič pronásledovaného automobilu zhasl světla a ujížděl na Šumbark. Hazardní jízdou projel Jarošovu ulici, Okružní, Chrpovou a pokračoval dále kolem restaurace Jelen přes les do Orlové. Strážníci jej sledovali se zapnutými majáky i sirénou. Řidič však nereagoval a nechtěl zastavit.

Strážníci postupně upřesňovali pozici a směr jízdy. „Pozor, dbejte maximální opatrnosti. Jede stále bez světel. Uvnitř je patrně jen jeden člověk v červené basebalové čepici,“ informoval strážník své kolegy. Pronásledovaný postupně ujížděl na Ostravu, pak zpátky na Orlovou. Do akce se zapojili i strážníci z Orlové.

„Naši strážníci získali informace o podezřelém vozidle i osobách, které se měly pohybovat v místech, kde došlo k požárům. Jedna hlídka si pak všimla sportovního vozu, který začal ujíždět. Při pronásledování řidič mnohem výkonnějšího vozu naší hlídce na rovném úseku poodjel z dosahu a o chvíli později už strážníci našli jen jeho havarovaný automobil,“ potvrdil šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras.

Hazardní jízda se prchajícímu vymstila. Pět minut po 23. hodině řidič havaroval na Těšínské ulici v Orlové. Při karambolu vystřelily airbagy. Řidič z vozu vyskočil a začal prchat po svých. Několik strážníků mu bylo v patách. Měli podezření, že je zraněný, nebo alespoň otřesený po havárii. Ve tmě se mu podařilo skrýt. "Pachateli se podařilo utéct. Pátrání však po něm pokračuje," potvrdil v pátek ráno policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Prohlídkou havarovaného auta bylo zjištěno, že na něm jsou falešné registrační značky, které patří jiným automobilům.

Vše nasvědčuje tomu, že si mezi sebou vyřizují účty lidé, kteří nejsou policii neznámí. "Můžeme potvrdit, že stejná garáž byla poškozena o několik dnů dříve. Souvislosti jsou však předmětem vyšetřování. Nikdo zatím nebyl obviněn. Máme však určitou skupinu osob, které jsou prověřovány," řekl mluvčí Kus.

"Ty garáže jsou pronajaté lidem, kteří v nich měli svá auta. Do této garáže se někdo vloupal před týdnem. Vyřezali díru do vrat. Uvnitř stálo BMW připravené na lakování. Vyvezli ho ven a úplně rozsekali sekerou. Byla to jasná msta. Teď to zapálili a poškodili tím i další dvě sousední garáže," řekl muž, který garáž pronajal.