Co se vlastně stalo? Z větráku šachtice bytových jader jednopokojových bytů se začal valit hustý černý dým. Stačila chvilka neopatrnosti a nepozornosti. Paní z bytu v prvním patře postavila na plynový sporák rozpustit tuk, zapomněla na něj a odběhla k sousedce. Byla to kritická minuta. Sporák bezprostředně sousedil s bytovým jádrem a začalo hořet.

Dobový snímek ze 7. 3. 1987 z hašení požáru výškového domu v centru Havířova.

Černý dým se rychle rozšiřoval do dalších pater. Obyvatelé domu se snažili dostat na balkony, aby unikli nepříjemnému dýmu.

Oheň byl ohlášen v 11.03 hodin a havířovská jednotka Sboru požární ochrany se dostavila na místo během pěti minut. Ihned provedla první průzkum a zjistila, že kouřem jsou zachváceny byty až po osmé patro.

Evakuace

Bylo třeba se urychleně postarat hlavně o děti a starší lidí. Následně byly povolány a sbory z okolních měst dále jednotka Hlavní báňské záchranné služby. Ostravský požární útvar byl požádán o vyslání žebřů a vysokozdvižných plošin.

Oheň se nakonec podařilo lokalizovat před 12. hodinou. K jeho úplné likvidaci došlo zhruba o půl čtvrté odpoledne, kdy už byly prostory bez zadýmení. Zásahu se zúčastnily asi tří desítky záchranářů a také lékařská jednotka.

Nakonec vše dopadlo relativně dobře. Oheň se naštěstí nerozšířil do vedlejších bytů. Bylo by to pak mnohem horší. Většina obyvatel domu se ještě tentýž den mohla vrátit do svých bytů. Dvě ženy utrpěly zranění a byly odvezeny do nemocnice.

Škody podle magazínu Nové svobody vznikly pouze na majetku. Později se ale ukázalo, že jedna stará paní z osmého poschodí zemřela v nemocnici. 

Nedostatky

Ohněm postižené prostory čekaly na opravu.

Požár přitom odhalil v budově řadu nedostatků. Při její výstavbě nebyla například řešena úniková cesta nebo scházely hasicí přístroje. Aby se něco obdobného neopakovalo, byla přijata celá řada protipožárních opatření.

Tragický požár experimentálního domu

V Havířově předtím už jeden velký požár s tragickými následky byl. Dne 1. ledna 1969 krátce po osmé hodině v sedmiposchoďové budově, takzvaném experimentu, v ulici 40. výročí KSČ (po roce 1989 přejmenována na 17. listopadu) vznikl ve čtvrtém patře ničivý oheň, který si vyžádal čtyři lidské životy, otce, matky a dvou dětí.