Šlo zde o cvičnou likvidaci požáru venkovní sondy podzemního zásobníku plynu na okraji Českého Těšína. Hlavním cílem bylo poprvé v ČR vyzkoušet paralelní zapojení tří velkokapacitních čerpadel vody Somati a zhruba tří kilometrů hadic o velkém průměru 15 centimetrů a dopravit velké množství vody na místo požáru k jeho uhašení a ochlazování plynárenské technologie. Somati se přitom dosud v ČR používaly při odčerpávání povodňově vody, nikdy ne k hašení.

Do cvičení se zapojilo celkem deset jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, Policie ČR Městská policie Český Těšín, báňská záchranná služba i ze slovenských Malacek a pracovníci plynárenských firem. Somati přivezl Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, HZS Středočeského kraje a báňská záchranná služba až ze slovenských Malacek.

„Hasiči i policie během cvičení informovali obyvatelstvo dotčené oblasti o konaném cvičení pomocí mluvících mobilních sirén a rozhlasových zařízení, která měli instalována ve svých zásahových vozidlech. Obyvatelé dotřených rodinných domků byli dopředu o cvičení informováni letáky," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Policejní složky také řídily dopravu a hlídaly přejezdy přes hadice, dopravující vodu z nádrže v Českém Těšíně-Mistřovicích na místo zásahu. Aby nemusela být zastavena doprava na silnici z Českého Těšína do Havířova, tak oproti reálnému zásahu hasiči položili hadice pod silnici, vedli je tentokrát propustkem.

Zdroj: Youtube