„Co nám zbývá. „Teď budeme pár dní uklízet a pak snad pojedeme nanovo,“ říká rezignovaně Otta Brož mladší, jeden ze spolumajitelů zámečnické dílny. Ta, v části stodoly pronajaté od majitele sousedního domu, funguje už 30 let.

Oheň se naštěstí nerozšířil na sousední rodinný dům, v němž jeho majitel žije sám. „Když začalo hořet, už spal. Večer přijel z obchodu, auto dal do stodoly, zavřel slepice a šel spát,“ říká Otta Brož starší.

Podívejte se na video ze zásahu hasičů

Zdroj: Youtube

Přesnou příčinu požáru zatím nikdo oficiálně nestanovil, s největší pravděpodobností to ale bylo zkratem v elektroinstalaci staré fabie majitele domu. „Aspoň to tak říkali hasiči, co tu zasahovali. Každopádně z auta je ohořelý skelet. Podívejte, i motor se roztavil. No jasně, hliník,“ ukazuje Brož starší.

Shořel veterán za milion

Že shořela stará fabie, to se dá oželet. Majitel měl ale ve stodole zaparkovaného veterána – kabriolet Škoda Felicia, který ovšem kompletně shořel. „Toho auta je fakt škoda. Bylo z roku 1959, mělo technickou, mohlo jezdit na srazy. Krásný bílá lak, červený interiér, všechno v chromu. No a koukněte na tu ohořelinu. Škoda za milion,“ říká Otta Brož starší.

Šestičlenný gang výrobců a dealerů pervitinu zadrželi policisté na Karvinsku, duben 2022.
Pervitin pro Karvinsko: ten dělal to a ten zas tohle, podívejte se, gang skončil

Tím ale výčet škod nekončí. Při požáru shořela ještě motorka, také veterán a kromě toho tam měl majitel zaparkovanou i zemědělskou techniku – traktor, sekačky a další stroje. Vraky vozidel ze stodoly vytáhli lanovým navijákem na cisternové automobilové stříkačce hasiči.

Dům je nepoškozený

Budova je poškozená, v hlavním prostoru stodoly je propadlý strop, vše je očouzené, cítit je spálenina. Přestože i majitelé dílny přišli k újmě ve výši desítek, možná nějaké stovky tisíc korun, nemají zničené úplně vše. Pravé křídlo budovy, kde mají soustruhy a dražší techniku, oheň nepoškodil. Jen je tam hodně vlhko. Stroje, které se kterými se ještě v pondělí pracovalo, jsou o den později pokryté rzí. Taktéž zcela očoužená a černá je místnost blíže k domu, kde měli šatnu a odpočívárnu. Samotný dům, který je na stodolu napojený, oheň nezasáhl. „To je velké štěstí, jinak bychom pana Dudu našli mrtvého,“ myslí si Otta Brož starší.

Požár pohledem hasičů

Škodu za 1,5 milionu korun způsobil v pondělí večer požár stodoly v Horním Těrlicku. Oheň zasáhl vnitřní prostory stodoly přistavěné k rodinnému domu. Na ten se plameny naštěstí nerozšířily a nikdo nebyl zraněn. Kromě ohoření objektu utrpěl jeho majitel zničením dvou osobních automobilů, přičemž jeden z nich byl veterán Škoda Felicia. Plameny ale zničily i motocykl.

Vrchní soud v Olomouci. Ilustrační foto
Mladík z Orlové: za pokus o vraždu tříměsíční holčičky ho čeká 16 let vězení

Hasiči, kteří na místo doraziili krátce po jednadvacáté hodině, dostali oheň pod kontrolu už patnáct minut po příjezdu. Celková likvidace však trvala další téměř tři hodiny a podílely se na ní čtyři hasičské jednotky – profesionální jednotky HZS MSK z Havířova a Českého Těšína. Spolu s nimi byl poplach vyhlášen dobrovolným hasičům z Těrlicka a havířovské místní části Životice. Hasiči k likvidaci nasadili dva vodní proudy, vzhledem k silnému zakouření využívali dýchací techniku a termokameru.

“Zásah jednotkám komplikovaly uskladněné tlakové láhve s propanbutanem a acetylenem, hasiči je museli z bezpečné vzdálenosti ochlazovat. Vraky vozidel ze stodoly vytáhli lanovým navijákem na cisternové automobilové stříkačce,” popsal zásah mluvčí hasičů Jakub Kozák. Příčina vzniku požáru je v šetření.