Menší rodinná firma z Frýdku-Místku je na ČokoFestu popáté a po dvouapůlleté přestávce navazuje na své čtyři předcovidové účasti. Je součástí „kočovníků“, kteří ideálně od podzimu do jara víkend co víkend obrážejí s pořadatelem Čokoládových festivalů Chrisem Delattrem celou republiku, do Ostravy se ale vždy moc rádi vracejí.

„Je to jedno z absolutně nejlepších míst, tržní síla je zde obrovská a lidé se tady za kvalitu nebojí utrácet,“ konstatuje David Pastorek z Beskydské likérky, který je na ČokoFestu jedním z mála prodejců s alkoholem (zastoupeno je ještě čokoládové pivo a víno, pozn. red.).

Nabídka z Ameriky

Vůbec nejsilnější kupní síla je podle něj ve Valticích, Ostrava jim ale hodně šlape na paty. „Navíc pomáhá, že tržní sílu tady asi z dvaceti procent doplňují Poláci, ve Valticích zase Slováci,“ popsal účastník ČokoFestu.

Čokoládový festiv na Černé louce v Ostravě, duben 2022:

Fotogalerie: Čokoládový festival na Černé louce

Tematicky pro akci má Beskydská likérka připravený například pomerančový likér s čokoládou nebo zejména višně s čokoládou (Lázeňský Cherry Chocolate Liquer), který je zde podle očekávaní i nejprodávanější. „Je to sladký dvacetiprocentní likér, dá se pít teplý, studený, v kombinaci s rumem, výborný je do kávy nebo se zmrzlinou,“ popisuje Pastorek jeho široké využití.

Názvem i láhví s etiketou upoutá také likér Lysá hora, jejíž cenná receptura (a dalších likérů) sahá údajně až do roku 1856, kdy ji Herrmann Löw, který žil se svou rodinou ve Frýdku-Místku, vymyslel pro svou ženu, jež měla problémy se žaludkem. Bylinný likér pak začal i prodávat.

„V roce 2000 jsme dostali možnost jejího exkluzivního odkoupení. Přijela za námi prapravnučka Herrmanna Löwa až z Ameriky, která tady situaci řešila s právníkem, načež jsme recepturu odkoupili ‚za hubičku’,“ popisuje cestu k cenné receptuře několika likérů Hermanna Löwa. „Oni s jeho jménem nechtějí mít nic společného, stydí se za židovský původ a v Americe žijí jako Loewovi bez přehlásky,“ vysvětluje David Pastorek, který je se svou sestrou výkonnou složkou rodinné firmy patřící stále jejich rodičům, kteří ale zastávají spíše už jen čestnou funkci.

Přírodní cesta kvality

Pod nynějším názvem je Beskydská likérka zapsaná od roku 2003, kdy se cesty původních partnerů rozešly.

„My jsme se dali cestou kvality, on kvantity. Zakládáme si na čistotě bez chemie. Likéry i sirupy, které vyrábíme, barvíme a ochucujeme přírodně, žádnými umělými barvivy a sladidly. Naší hlavní specialitou jsou ovocné likéry, které vyrábíme šest až osm měsíců, zastoupeno je nejrůznější ovoce a všechno je ruční práce – etikety se lepší ručně, do lahví se čepují se ručně, ovoce vkládáme ručně,“ nechává David Pastorek nahlédnout do zrodu a fungování podbeskydské firmy.