Ne, postava tak trochu fanatického trenéra Jirky Luňáka v již kultovním seriálu Okresní přebor asi není ta nejdůležitější role Ondřeje Vetchého, zato si ji vybaví většina televizních diváků. A získal od nich i řadu uznání, i za vskutku vtipné repliky v častých fotbalových situacích.

Nyní ikonu českého herectví čeká další krásná pocta, za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež letos získá Zlatý střevíček udělovaný organizátory Zlín Film Festivalu. Cenu si převezme 15. září.

Jindra Eliáš
Moderátor Jindra Eliáš: Hantec? Dokáže být jemný, něžný a poetický

„Ondřej Vetchý se poprvé objevil ve filmu Jiřího Hanibala Leť ptáku, leť! v roce 1978. Není bez zajímavosti, že tento film získal hlavní cenu na zlínském filmovém festivalu pro děti a mládež v roce 1979. Tehdy hrál Ondřej malou roli v partě osmáků, kteří vyrážejí na cyklistický školní výlet na Slovensko,“ připomenuli organizátoři.

Specializovaný filmový server csfd.cz uvádí, že Ondřej Vetchý, člen České filmové a televizní akademie, vystudoval Pražskou konzervatoř (1984), tři roky hrál v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v letech 1987–89 pak působil v divadle E. F. Buriana a od roku 1989 je členem pražského Činoherního klubu.

Výborný výkon podal v pohádce S čerty nejsou žerty (1985). Na první hlavní roli si musel Ondřej počkat až do roku 1988, kdy ho režisér Miroslav Zábranský oslovil se svým debutem – filmem Dům pro dva (1988). V příběhu o dvou rozdílných bratrech ztělesnil dalšího z lehkomyslných vagabundů, spoléhajících se na svou roztomilou drzost a image upovídaného svůdce.

Anthony Quinn: 21. dubna 1915 – 3. června 2001
Anthony Quinn: Transatlantický záletník odmítal hrát starce, tak raději maloval

Za svůj strhující výkon v komplikované tragické roli byl oceněný Evropskou filmovou cenou Félix a vzbudil jím pozornost nejenom u diváků a kritiků, ale také u filmových a televizních režisérů.

Ne všechny jeho postavy ale byly negativní, temné a dramatické, občas se zhostil i otevřených a pozitivních nadšenců, kteří ve svém okolí vynikali optimismem, odvahou a horlivou činorodostí. A právě tito hrdinové se zřejmě stali tím nejkrásnějším, čím se zapsal do povědomí diváků.

Díky své citlivosti, charismatu a velké fyzické energii totiž dokázal tyto postavy posunout směrem k ironickému a sebeparodickému nadhledu, například vojáka Kefalína z komedie Černí baroni (1991), Bajniše Zisoviče z pozdějšího debutu režiséra Dostála Golet v údolí (1995) nebo konečně v roli energického otce, který kvůli společenským tlakům propadne do hluboké deprese (Báječná léta pod psa, 1997).

Karolína Kopíncová po zvětšení prsou
Česká Miss Karolína Kopíncová ukázala dekolt po zvětšení

Nejvíc si ale Ondřej nepochybně cení spolupráce s tandemem Jan a Zdeněk Svěrákovi. Ti ho obsadili do role řidiče tramvaje už ve svém debutu Obecná škola (1990), aby mu potom poskytli jednu z nejsympatičtějších postav v oscarovém Koljovi (1996) – byl jí hrobník Brož a Ondřej se díky této roli představil divákům na celém světě.

Jan Svěrák ho obsadil také do hlavní role Františka Slámy v Tmavomodrém světě (2001) a i díky pěti nominacím na Českého lva (Golet v údolí, Kolja, Báječná léta pod psa, Tmavomodrý svět, Vendeta) se stal jednou z nejvýraznějších osobností současné české herecké scény.