Kdy: 14. a 15. září září
Kde: Karviná-Doly
Za kolik: 60-150 Kč

Obě tyto atrakce budou přístupné v sobotu 14. a v neděli 15. září, a kromě toho se nabízejí společné prohlídky Zámku Fryštát a kostela Povýšení sv. Kříže, kostela sv. Marka ve Fryštátě, křivého kostela sv. Petra z Alkantary a fryštátské radnice.

Alchymistická dílna ve sklepení zámku nabídne hned šest představení se začátky v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Součástí představení bude i povídání o alchymistech v rudolfinské Praze Jednotné vstupné 60 Kč.

Kromě zámku a kostelů se letos mohou milovníci historie vydat po stopách zaniklé Karviné. Doba exkurze od 10 do 13 hodin. Historický autobus vyjede od zámku a pojede do Karviné-Doly. Po cestě s několika zastávkami se návštěvníci dozvědí o nejstarší historii Karviné a příběhu objevu uhlí.

Na trase se zastaví např. u šikmého kostela, jámy Gabriela, na místním hřbitově, místě původního centra Karvinné, kde se nacházela honosná radnice, s „novým“ kostelem sv. Jindřicha, další zastávka bude u bývalého dolu Barbora, bývalých kolonií Nový York a Mexiko včetně zanikajícího evangelického hřbitova. Přes Stonavu a Darkov se bude vracet zpět do centra. Cena je 150 korun.