Ta mapuje nejzajímavější dochované stavby z režného zdiva na území města. Pokud si budou chtít lidé putování po památkách zpestřit, mohou se zapojit do hledání indicií a luštit tajenku.

Na naučné stezce po stavbách z červených cihel najdou zájemci kromě samotných objektů i informační tabule a stojany na kola. U každé stavby je navíc umístěna červená destička s písmenem. Indicie nejsou na první pohled viditelné, jsou ukryty v terénu v okruhu zhruba 50 metrů od každé jednotlivé stavby. Po získání všech dvanácti písmen se luštitelé mohou pokusit je seřadit tak, aby dostali dvouslovnou tajenku.

„Projekt je unikátní především propojením kultury a vzdělávání se zábavou. Chtěli jsme popularizovat naše historické dědictví a podpořit rozvoj cestovního ruchu a cykloturistiky. Lidé budou nejen poznávat zajímavé stavby, mezi něž patří obě budovy radnice, čtyři kostely, dvě kaple, fara či dělnická kolonie, ale budou aktivně hledat skryté indicie. Nejde tedy o běžnou naučnou stezku. Kdo chce vyluštit tajenku, musí navštívit všech dvanáct objektů,“ vysvětluje autor projektu, místostarosta Bohumína Lumír Macura.