Nejen vyloženě přírodní zahrada může poskytnout ubytování ještěrkám, slepýšům, ježkům, ptákům a slunéčkám a využít jejich cenné služby v potírání přemnožených živočichů, kteří nám škodí.

I běžná přívětivá zahrada s trvalkovými záhony, kompostem a živým plotem se pro ně stane rájem. Stačí, když vítaným hostům tyto úkryty umožníme využít.

Broukoviště
Postavte spolu ježkoviště nebo sluneční past

A pokud je navíc doplníme několika jednoduchými prvky, bude ubytovací nabídka dokonalá.

V hustém keři

Skupiny keřů a husté živé ploty tvoří na zahradě soukromí, chrání ji před větrem a poskytují ptákům prostor nejen na hnízdění, ale i na zimní nocování. A mnohé plodící keře jim mohou skýtat i potravu.

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Další úkryty vznikají pod keři, kde se mohou ubytovat ježci, žáby i hmyz, zvláště pokud jim pod ně nasteleme listí. Jestliže je naše zahrada na keře skoupá, můžeme je právě na podzim vysadit. Jakmile povyrostou, poslouží jako úkryty pro hosty, zútulní zahradu a pomohou v ní udržovat příjemnější klima.

Výběr dřevin různých barev, velikostí, kvetoucích i plodících je obrovský. Pro ptáky jsou obzvlášť užitečné husté trnité hlohy, trnky, rakytníky, kustovnice, ale také šípkové či sadové růže.

V trvalkovém záhoně

Výsadby trvalek bychom měli stříhat až na jaře, a to z mnoha důvodů. Suché nadzemní části chrání střed rostliny a navíc zimní zahradu i oživí. Zároveň poslouží jako úkryt pro mnohou drobotinu, pro kterou je malý záhon celým širým světem.

Například slunéčka, pokud nepřezimují, se nebudou moci rozmnožit – teprve v druhém roce života se páří a kladou vajíčka. A larvy z nich vylíhlé jsou stejně vášnivými pojídačkami mšic jako dospělí brouci. Komfortním úkrytem pro ně se záhon stane, když na něm ponecháme spadané listí, případně je tímto přirozeným mulčem doplníme. Ochrání rostliny i půdu, do jara se zčásti rozloží a poslouží jako hnojivo. Nastýlka, která samozřejmě může zvlhnout, nesvědčí pouze vyloženě suchomilným rostlinám.

Odložit mobily a hurá ven
Co dělat venku? Zkuste medvědí honičku i pakobal

Stejně jako trvalky nestříháme na podzim ani okrasné trávy. Měli bychom je však svázat – suché listy pak ochrání střed rostliny ještě účinněji a vytvoří zároveň skvělý úkryt. Podobnou službu poskytne i neposečený kousek květinové louky.

V kompostu

Teplý a bezpečný úkryt nabízí kompost. Na zimu se do něj mohou zavrtat ježci, ještěrky, čolci, užovky, slepýši a užitečný hmyz, například škvoři, spolehliví lovci mšic.

Větší nájemníci se mohou nastěhovat, jen pokud jim umožníme přístup. V klasické ohrádce postačí nechat širší mezeru mezi prkny.

Překryjeme-li vršek kompostu izolační vrstvou listí nebo slámy, případně i starou dekou, úkryt bude dokonalý. Kompost poté necháme v klidu až do jara.

V listí i v pařezech

Rovněž při kompostování listí, ze kterého vyrábíme jemnou listovku, je záslužné vytvořit do ohrádky otevřený přístup. Kupku listí můžeme rovněž ponechat v koutě zahrady. A na ni přidat klestí – takto zhotovený úkryt nabízí podobné ubytování jako kompost. Kupka pařezů nebo dřeva pak poslouží jako denní skrýš i lasičkám, které v zimě nespí a stále loví obtížné hraboše a hryzce.

I samotné klestí je velmi užitečné, pokud je místo pálení poskládáme pod keřem. Navrch můžeme každým rokem přihodit nové a pod kupkou po pár letech najdeme jemný a lehký substrát pro pěstování rostlin, který nahradí rašelinu a je zdarma.

V kamení

Suchá zídka, která zkrášlí každou zahradu, schová ve skulinách ještěrky, slepýše, vzácně i užovky nebo střevlíky, malé, avšak udatné lovce slimáků. Suchou zídku z kamenů bez malty můžeme postavit na podzim a zjara i osadit netřesky, mateřídouškou či zvěšincem zedním. Ovšem i kupa kamení dobře poslouží a může pěkně vypadat.

Ferrata v Hluboké
Ferraty: adrenalinová zábava i pro děti

Kameny v zahradě často používáme jako dekoraci, a pokud jich seskupíme více k sobě, budou působit přirozeněji. Menší kousky, které není nutno přepravovat těžkou technikou, získají pospolu větší efekt a zároveň poslouží jako skrýš pro užitečné hosty. Když kamennou kupku ze severní strany utěsníme jílovitým valem, stane se bezpečným příbytkem pro přezimování slepýšů, ještěrek, ropuch i užitečných brouků, pavouků či čmeláků.

Důležité jsou jak dutiny mezi kameny, tak půda pod nimi – neoddělujeme ji proto žádnou bariérou. Jestliže v mezeře mezi nimi vyroste nežádoucí plevel, před vysemeněním ho snadno vytrhneme. Posloužit mohou i moderní gabiony, zvláště pokud jejich paty chrání keře či vyšší trvalky.

V recyklovaném doupěti

Tvořivě můžeme využít nejrůznější vysloužilé věci a zahradu obohatit o prvky užitečné i zajímavé na pohled.

Komfortní hmyzí zimoviště vytvoří třeba staré vysloužilé pálené tašky nebo hřebenáče.

Na dně jezírka

Obojživelníci i larvy vážek mohou zimu přečkat hluboko pod hladinou. Proto vůbec nevadí, když se na dně zahradního jezírka usadí trocha bahna a listí – právě do něj se tito tvorové zavrtají a budou čekat na jaro.

Aby měli stále dostatek vzduchu, udržujeme v ledu otvor, nejlépe horkým hrncem. Nebo ještě tenký led včas odstraníme. Rozbíjení silnější ledové poklice by mohlo obyvatele nepříjemně rušit ze spánku.

Trocha luxusu neuškodí

Zimním spáčům můžeme přichystat i speciální domky. Pro ježka bedničku či kryt zapuštěný do kompostu nebo listí, pro berušky malé dřevěné krabičky se štěrbinou místo vchodu. Význam mají i oblíbené hmyzí hotely a rovněž ptačí budky, ve kterých mohou ptáci v zimě bezpečně nocovat podobně jako v dutinách stromů.