V červnu 2022 byla společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) vybrána pro výrobu a dodávku nových pásových obrněných vozidel MPF (Mobile Protected Firepower) pro americkou armádu. GDLS nyní zahájila výrobu prvních kusů MPF, která budou americké armádě dodána koncem roku 2023. V rámci zakázky LRIP (Low Rate Initial Production) v hodnotě 1,14 miliardy dolarů získá americká armáda v příštích čtyřech letech 96 vozidel.

close Pohledem Jiřího Vojáčka info Zdroj: Deník zoom_in Pohledem Jiřího Vojáčka Součástí zakázky je také podpora testování, logistická podpora a technická podpora systémů. Vedení americké armády plánuje nákup 504 vozidel MPF, která mají být v inventáři americké armády nejméně 30 let.

Systém MPF (Mobile Protected Firepower) zavedla americká armáda v roce 2016 s cílem získat nová lehká obrněná vozidla, která budou sloužit jako vozidla palebné podpory pro bojové týmy pěchoty (IBCT). V současné době nemají bojové týmy pěší brigády americké armády (IBCT) přiděleno bojové vozidlo, které by bylo schopné poskytovat mobilní chráněnou palebnou podporu.

Poslední americký lehký tank – M551 Sheridan

Až doposud byl posledním lehkým tankem americké provenience, zavedeným do výzbroje, slavný M551 Sheridan s nekonvenční výzbrojí.

M551 „Sheridan“ byl lehký tank pojmenovaný po generálu Philipu Sheridanovi, který se proslavil v americké občanské válce. Byl navržen tak, aby mohl přistát na padáku , měl zároveň schopnost plavby. Byl vyzbrojen mohutným, ale problematickým kanónem M81 ráže 152 mm, který střílel jak konvenční munici, tak řízenou protitankovou střelu MGM-51 Shillelagh.

Sheridan vstoupil do služby v armádě Spojených států v roce 1967. Na naléhání generála Creightona Abramse, tehdejšího velitele amerického Velitelství vojenské pomoci ve Vietnamu, byl M551 v lednu 1969 urychleně zařazen do bojové služby v Jižním Vietnamu. Později téhož roku byly stroje M551 nasazeny u jednotek v Evropě a Jižní Koreji. Sheridan zažil rozsáhlé boje ve vietnamské válce, kde se projevily problémy s touto platformou, zejména její nízká schopnost přežití, daná slabým hliníkovým pancéřováním a nedostatečná spolehlivost.

Na základě zkušeností z Vietnamu začala armáda v roce 1979 toto vozidlo ze svých jednotek vyřazovat. Skromná flotila zůstala u 82. výsadkové divize a Národní gardy. Sheridan poté sloužil při invazi do Panamy a ve válce v Perském zálivu. Armáda se snažila nahradit stroj systémem M8, vrobce nabízel také podobný systém AGS, ale další vývoj lehkých tanků byl nakonec v roce 1996 zrušen. Americká armáda získala mezitím mobilní zbraňový systém M1128, který měl splnit podobný požadavek (jde o kolové vozidlo Stryker s tankovým 105mm kanónem), ten je však od roku 2022 vyřazován.

Nasazení tanku M551 Sheridan ve válce ve Vietnamu:

| Video: Youtube

Poslední leč tak zažil Sheridan v Národním výcvikovém středisku ve Fort Irwin v Kalifornii a pro základní výcvik důstojníků obrněné techniky v Armor Training Center, kde působil jako „OPFOR“, tedy simulace obrněných sil nepřítele.

Nástupci Sheridanu

Vývoj MPF představuje příležitost k překlenutí mezery ve schopnostech, která vznikla po vyřazení obrněného průzkumného/výsadkového vozidla M551 Sheridan ze služby. MPF bylo navrženo tak, aby bylo schopné prorážet připravené nepřátelské pozice, ničit obrněná vozidla a zajišťovat volnost manévru při postupu pěchoty. V říjnu 2022, během výstavy AUSA, která se konala ve Washingtonu, představila společnost GDLS zmenšený model sériového modelu MPF.

Konstrukce vozidla MPF společnosti General Dynamics je velmi podobná hlavnímu bojovému tanku s řidičem a motorem vpředu a věží umístěnou v zadní části korby. Věž má tříčlennou posádku zahrnující velitele, střelce a nabíječe. Architektura věže vychází z tanku M1 Abrams a využívá systém řízení palby M1A2 SEP v3 s velitelským termálním zaměřovačem, výzbroj pak tvoří 105mm kanón ana velitelském poklopu 12,7mm těžký kulomet. 7,62mm koaxiální kulomet umístěný napravo od hlavní výzbroje.

MPF bude vybaven francouzským panoramatickým zaměřovacím dalekohledem SAFRAN (dříve Sagem) Optics 1 PASEO Commander's Independent Tactical Viewer (CITV). Ten zvyšuje situační přehled obrněný a průzkumných vozidel ve všech bojových scénářích (v klidu i za pohybu), a to i při vysokých rychlostech. Jedná se o pokročilý panoramatický zaměřovač, který zvyšuje schopnost přežití a bojové schopnosti bojových vozidel pěchoty (IFV) a hlavních bojových tanků (MBT). MPF je poháněn vznětovým motorem a hydraulické pneumatické odpružení se skládá na každé straně ze šesti pojezdových kol, hnacího kola vpředu a napínacího kola vzadu.

Jak si tento nástupce slavných lehkých tanků, jako byly válečné M3 a M5 Stuart, M24 Chaffee z Koreje nebo M551 Sheridan s Vietnamu, povede, se ještě uvidí. Už samotný fakt, že ale největší armáda na světě znovu zavádí do výzbroje lehké tanky, je pro nás, americké spojence, z hlediska plánovaní rozvoje naší armády zajímavý.