Satelit Mars Express obíhá kolem sousední planety Země od prosince 2003. Její pokročilý radar pro zkoumání podzemí a ionosféry (MARSIS) odhalil na Marsu už v roce 2018 pod ledovou vrstvou v hloubce půldruhého kilometru podpovrchový rezervoár vody. Nyní s přihlédnutím k více údajům a po jejich analýze jiným způsobem byla zjištěna tři další jezera, uvádí ESA.

Největší z těchto vodních nádrží má velikost 30 x 20 kilometrů a je obklopená několika menšími jezery. Předpokládá se, že tato voda bude velmi slaná vzhledem k tomu, že v mrazivých teplotách zůstává tekutá.

Jedním z potenciálně vhodných míst pro život je Europa, měsíc planety Jupiter. Podle některých planetologů se na něm ukrývá podpovrchový oceán kapalné vody
Mimozemský život? Vědci vytipovali čtyři nejslibnější místa ve sluneční soustavě

Mars byl kdysi teplejší a vlhčí a voda tekla po povrchu podobně jako na Zemi. I když dnes není možné, aby voda zůstala na marsovském povrchu stabilní, nové zjištění otevírá možnost, že pod zemí může existovat celá soustava starodávných jezer, možná milionů nebo dokonce miliard let starých. Byla by ideálním místem pro hledání důkazů o životě na Marsu, i když velmi obtížně dosažitelným.

Jezera ukrývající se pod ledovci jsou známá i na Zemi, jako je jezero Vostok na Antarktidě, které je podle vědců pod ledem uzavřené možná až 35 milionů let. Taková jezera mohou ukrývat jedinečné ekosystémy a poskytovat užitečné analogie pro astrobiology zkoumající, jak může život přežít v extrémních podmínkách, konstatuje ESA.